Aktivity pro studenty

MVL – Vznik fyziky, chemie a biologie aneb Velký třesk za všechno může

Současná věda dokazuje, že vesmír vznikl v okamžiku, kterému se obrazně
říká Velký třesk. Vesmír tedy není věčný. Zrodil se náhle přibližně před
13,8 miliardy let. Nevíme však nic o tom, co bylo před Velkým třeskem.
Pravděpodobně nebylo nic. Ve vesmíru se zrodila hmota, která se začala
rozpínat. Hustota látky ve vesmíru neustále klesá a za velmi dlouhou dobu
se vesmír pravděpodobně rozplyne. První kolo poznatků o vesmíru získala
fyzika, následovala chemie a rozvoj poznatků dokončila biologie. Zatím
nemáme poznatky o inteligentním životě ve vesmíru.
Datum konání: 6.5.2024 ve 13:00h, Aula FVP SLU Opava
Přihlaste se, prosím, zde.
Uzávěrka přihlášek: čtvrtek 2. 5., 12.00

MVL – Návrat geopolitiky? Mezinárodní vztahy v éře války na Ukrajině

Návrat geopolitiky? Návrat? Copak geopolitika někdy skončila? Tyto otázky v souvislosti s tou úvodní napadly nejednoho člověka. Zejména střední a starší generace má stále v živé paměti západní a východní blok. Ale i posléze – NATO, Evropská unie, Visegrádská pětka… když zůstaneme jen Evropě, nemluvě o dalších částech světa.

Nad otázkou položenou v tématu přednášky i nad otázkami z řad publika se v pondělí 15. dubna v aule Slezské univerzity zamýšlel právník a historik JUDr. Jiří Georgiev, Ph.D., který byl dalším hostem našeho cyklu Moderní výzvy lidstva.

Číst celý příspěvek

Na škole v přírodě není čas na nudu

Sluncem nadupaně tři dubnové dny praktické výuky zaměřené na ekologii a biologii si užili žáci 3. A na škole v přírodě. V malebné vesničce Krásensko vlezli do rybníka, kde hledali a určovali bezobratlé, ale také se rozběhli po loukách a lovili a poznávali různé druhy hmyzu. Zkoumali kdy a jak vznikl nejznámější kras ČR. Kroky nás zavedli až do Rudického propadání, kde jsme měli možnost zažít i adrenalinové poznávání. Poslední den jsme poznali tváří v tvář různé druhy plazů a obojživelníků. Děkujeme organizaci Lipka a pracovišti Rychta za organizaci skvělého programu, na který budeme ještě dlouho vzpomínat.
Mária Rašková

V geologické olympiádě jsme dosáhli na krásná místa

Máme za sebou krajské kolo Geologické olympiády, které proběhlo v historické výstavní budově Slezského muzea. Z naší školy se do něj probojovalo šest žáků – Dita Drastíková (2.A) a Martin Gatnar (4.A) nás reprezentovali v mladší kategorii. V kategorii SŠ se zúčastnili Nikola Knopp (1.D), Zuzana Kavanová (2.C), Jan Černohorský (2.D) a Barbora Zezulová (8.A). V konkurenci 27 soutěžících z celého kraje se nejlépe dařilo Barči Zezulové, která vybojovala 4. místo. Jen o příčku za ní skončila Zuzka Kavanová. V mladší kategorii vybojoval 4. místo Martin Gatnar. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy!

Jedinečná příležitost – setkání s Nobelisty z Francie

Přírodovědecká fakulta UK nám nabízí jedinečnou možnost setkání středoškolských studentů s nositeli Nobelovy ceny z Francie. Beseda s těmito naprosto vyjimečnými osobnostmi proběhne ve dnech 26. a 27. června.

Můžete se setkat s Jean-Marie Lehnem (chemie), Alainem Aspectem (kvantová mechanika) a A. Hoffmannem (fyziologie a lékařství). Anotace k přednáškám najdete zde: beseda s Nobelisty.

Číst celý příspěvek

Ondrovo bruselské dobrodružství

Nedávno jsme Vás informovali o úspěchu našeho studenta Ondřeje Nábělka, který se stal jedním z deseti výherců simulace jednání zastupitelstva Moravskoslezského kraje a vyhrál zájezd do Bruselu. Právě v sobotu 13.4. se vrátil z této nezapomenutelné cesty, která ho provedla nejen různými evropskými městy, ale i různorodými zážitky a setkáními s lidmi sdílejícími podobné zájmy. A jak se Ondrovo dobrodružství zdařilo? To už nám vylíčí sám:

Číst celý příspěvek