Kultura

Moderní výzvy lidstva – Medicína budoucnosti pohledem Kristiny Höschlové

V prvním listopadovém dni jsme v cyklu Moderních výzev lidstva přivítali lékařku Kristinu Höschlovou, specialistku na anesteziologii a urgentní medicínu, která se nyní plně věnuje komplementární a integrativní medicíně ve svém loni založeném mezinárodním institutu Mehana.

Číst celý příspěvek

Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa

Aula Slezské univerzity přivítala v úterý 19. 9. režiséra, cestovatele a moderátora Petra Horkého, který byl prvním hostem 5. ročníku přednáškového cyklu Moderní výzvy lidstva

Úvodní přednáška v novém školním roce začala poněkud netradičně, a sice projekcí dokumentárního filmu Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa, jejž natočil Petr Horký ve spolupráci s egyptologem Miroslavem Bártou. Název filmu se zároveň stal tématem přednášky.

Číst celý příspěvek

Naši přátelé z Komárna se ani v Opavě neztratí

Máme velikou radost, že jsme mohli oplatit pohostinnost, které se nám dostalo během návštěvy Komárna, při návštěvě Komárňanů v Opavě a na Mendláku. Ve středu večer totiž začala druhá část projektu financovaného z Visegrad Fund V4 Gen Mini-Grants, kterým jsme navázali spolupráci s Gymnáziem Hansa Selyeho s vyučovacím jazykom maďarským Komárno. Třída žáků druhého ročníku čtyřletého studia k nám zavítala s jejich třídní učitelkou Mariannou Kustyánovou a její kolegyní Orsolya Vajányi. Cílem projektu bylo vytvoření série pokusů a vzájemné seznámení mladé generace států V4.

Číst celý příspěvek

Setkání s Davidem Ebenem

Festival Slunovrat nabízí mnoho netradičních zážitků. Na letošním ročníku se představila Schola Gregoriana Pragensis, která je zaměřena na gregoriánský chorál. Její umělecký vedoucí David Eben je českým znalcem a praktikem této staré hudby. Na jeho workshopu v kostele sv. Janů jsme se ponořili do starých notových zápisů a společně vlastními hlasy tuto hudbu uvedli v život. To, že je tato hudba sama v sobě dokonalá, a že nás její interpretace baví a naplňuje potvrdili nejmladší účastníci workshopu, absolventi z letošní třídy oktávy Regina, Knapíková, Renáta Kotůlková a Antonín Drábek.

Číst celý příspěvek

Vzpomínka na kolegyni Hanku

Prožili jsme krásný, smutný, tvořivý, horký a inspirující den.
Je 20. června 2023. S několika studenty odjíždíme do Lučního sadu v obci Zlatníky, abychom malovali, vzpomínali a navzájem se inspirovali. Setkali jsme se tam také s dětmi a vyučujícími ZŠ Labyrint i s organizátory ze spolku Kapradí, lidmi, kteří jako my měli k Hance Gebauerové blízko.

Každý z nás se nechal inspirovat přírodou, létem, životem…

Zpracovala: I.Krystová, M.Honová

Výstava Reginy Knapíkové

Čerstvá absolventka MGO Regina Knapíková dnes představila svou tvorbu
na vernisáži v prostorách školy a doprovodila ji vlastním zpěvem. Ve studiu pokračuje
v Plzni na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. a my ji přejeme na její umělecké cestě hodně štěstí, radosti z tvůrčí práce i mnoho úspěchů.