Kultura

Společná výprava na rockovou operu


Ve středu 24 května 2023 jsme se vydali do ostravského Divadla Jiřího Myrona
na muzikálové představení Jesus Christ Superstar. Vše zorganizovala paní učitelka Marie Kotzurová a jela s námi paní učitelka Kateřina Špilháčková. Z Opavy jsme jeli vlakem, po příjezdu jsme ještě měli necelou hodinku čas (třeba na večeři) a v půl sedmé to vypuklo. A bylo to skvělé! V hlavních rolích se představili Peter Cmorik v roli Ježíše Krista a Roman Tomeš v roli Jidáše. Užili si to jak ti, kteří muzikál viděli poprvé, tak ti, co už na něm byli poněkolikáté. Myslím, že můžu mluvit za všechny, když řeknu, že to bylo prostě BOŽÍ!
Klára Papežová 1. D

Číst celý příspěvek

Motýlek v dlani

Benefiční koncert Motýlek proběhl tento pátek 2. června 2023 ve Slezském muzeu
v Opavě. Výtěžek z koncertu poputuje do spolku G.H.O.St, který pomáhá potřebným studentům. Od roku 2007 svého fungování již spolek pomohl řadě studentů
v nelehké situaci. Na koncertě vystoupili vzácní hosté ze Slezského divadla – Zděňka Kotková, Libuše Vondráčková i spoluzakladatel moderních výzev lidstva – student medicíny Pavel Štěpánek se studentkou konzervatoře Natálie Huśťákovou. Se svými písněmi se k charitativnímu koncertu připojil Pěvecký sbor Mendelova gymnázia, učitelé jazyků, recitátoři, instrumentalisté, jednotlivé třídy i sóloví zpěváci. Všem děkujeme, za jejich příspěvky ke koncertu. Poděkování patří také učitelům a zaměstnancům školy, kteří zajistili skvělé pohoštění a také studentům i pedagogům, kteří pomáhali s organizací celé akce. A na závěr přikládáme program večera:

Číst celý příspěvek

MENDELOVINY-LUSKOVINY ZNAJÍ VÍTĚZE!

V minulých dnech došlo na naší škole k významné události – soutěž Mendeloviny-luskoviny dospěla ke svému závěru! A dokázala, že humor mezi mladými následovníky Johana Gregora Mendela neumřel. Všichni si plně uvědomili, že tento zakladatel genetiky a významný český vědec patří k nejslavnějším lidem, kteří v Opavě žili. A každý takový člověk si zaslouží parodii – JGM přece nemůže být výjimkou!

Nejlepší „díla“ našich soutěžících si přečtěte pod tímto odkazem: Vítězové

A ostatním vzkazujeme – nebojte se a pište! HUMORU A SATIRY NENÍ NIKDY DOST!

Pětiúhelníky Jany Kopfové ve výtvarné tvorbě

Ve čtvrtek 13. dubna se na katedře aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava v Galerii jednoho obrazu uskutečnila vernisáž naší vynikající matematičky doc. Jany Kopfové „Pětiúhelníky“.

Na vernisáži připravili studenti Mendelova gymnázia Martin Boček (zpěv), František Janošík (kytara), Sára Prokešová (kytara a zpěv) a Ester Hudeczková (housle, zpěv) hudební dílo inspirované pětiúhelníky: Důkaz věty o pěti barvách. Originál vznikl na půdě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Hudební vystoupení bylo doprovázeno grafickým důkazem věty, který zpracoval a prezentoval Patrik Štencl.

Studentům patří velké poděkování za zpestření programu a skvělou reprezentaci školy.

Číst celý příspěvek

NAŠI ŽÁCI ZVÍTĚZILI V OSTRAVĚ!

Žáci našeho osmiletého gymnázia se v minulých dnech zúčastnili literární soutěže, kterou vyhlásilo SVČ Ostrava u příležitosti Dne Země. Celá akce se nesla jako každý rok v enviromentálním duchu, věnovala se soužití člověka s přírodou apod. Ústředním motivem letošního ročníku se stali ptáci.

Úkolem soutěžících bylo napsat volný slohový útvar na téma Leť, ptáku, leť. Fantazie dostala křídla, dobrovolníci se chopili počítačových myší a per a pustili se do práce. Když nám pak do školy dorazilo pozvání k předávání cen pro čtyři žáky, byli jsme velmi mile překvapeni.

Číst celý příspěvek

Jak jsme jeli na mamuta do Brna…

Brzičko ráno nám začala naše exkurze do Brna. První ročníky byly rozděleny do dvou skupin – autobusů. Většina z nás stále byla ještě v polospánku a na okna z venku kapaly kapky deště. I když počasí z rána nevypadalo nejlépe, nakonec se zmírnilo a bylo příjemně. V autobuse, i přes chmurné počasí, stále vládla veselá nálada. Do Anthroposu jsme přijeli s mírným zpožděním, což nás nerozhodilo. Všechny zaujal mamut v životní velikosti, a i když jsme tam již někteří z nás byli, i tak nám tento obří tvor vzal dech.

Číst celý příspěvek