Absolventi

Punčobraní a přednáškový den v jednom

Dne 17. 12. 2021 se uskutečnil další z Přednáškových dnů a opět pod taktovkou Studentského parlamentu našeho gymnázia. Jsme velice rádi, že se členové parlamentu dokázali tak rychle po nových volbách zorientovat, oslovit naše Mendláky (minulé i současné) s prosbou o přednášky a dotáhnout vše do zdárného konce.

Číst celý příspěvek

Svět hub nás překvapil svou rozmanitostí

V pondělí 13. září proběhla na našem gymnáziu přednáška Bc. Matěje Šrama na téma „jak houby kolonizovaly svět a jak dodnes dávají naději životu na Zemi“. Matěj Šram je bývalým studentem naší školy a dnes pokračuje ve studiu na Fakultě chemické VUT, obor „chemie a technologie ochrany životního prostředí“.

Číst celý příspěvek

IMO – Karel Chwistek bojoval pod naší vlajkou MGO

Absolvent Karel Chwistek se účastnil přes prázdniny vrcholné mezinárodní matematické soutěže IMO.
Je to naposled, kdy MGO takto úspěšně reprezentoval. Karlovi blahopřejeme a nyní ho nechme promluvit
na stránkách naší školy……
Letos již podruhé v řadě pořádalo Mezinárodní matematickou olympiádu distančně Rusko. Jeden by řekl, že již budou mít Rusové po loňském roce zkušenosti s organizací, ale pro takto rozsáhlou soutěž pro 619 soutěžících ze 107 zemí po celém světě je to vskutku nelehký úkol. Každý ze států si určil místo, odkud bude tým zpravidla šesti studentů soutěžit. Vzhledem k přísným pravidlům organizátoři vyslali na všechna místa, odkud se soutěžilo, jednoho komisaře, který se spolu s kamerou a živým přenosem přímo do Petrohradu, zasluhoval o hladký a bezproblémový průběh soutěže. I přes to první soutěžní den dorazilo zadání na překlad příliš pozdě a dostali jsme tedy pouze zadání v angličtině.

Číst celý příspěvek

Setkali jsme se s reportérkou Českého rozhlasu

Jaká může být cesta k žurnalistice? Je třeba pro to, stát se novinářem, žurnalistiku vystudovat? Jaká jsou úskalí rozhlasového reportéra? Jak moc je tato práce náročná a jaké vlastnosti by dobrý rozhlasový reportér měl mít? Co je to gorejš, košilka, mrtvák či živák? V čem spočívá infotainment?

Tak to jsou jen některé z otázek, na které studentům 2. B v rámci hodiny českého jazyka odpověděla Bára Sonnková, reportérka Českého rozhlasu. Bára je absolventkou našeho gymnázia, o to raději se, alespoň virtuálně, zapojila do naší výuky. Ve svém nabitém programu, v mezičase natáčení reportáží, si udělala čas, aby obohatila svými poznatky z praxe učivo publicistického stylu. Moderování hodiny se ujali Tereza Janečková a Adam Lenert, kteří pilně s předstihem sbírali otázky od svých spolužáků. Bára si také připravila ukázky z rozhlasových reportáží, v nichž studenti odhalili různá použití „gorejšů“, poznali adrenalin při natáčení „živáku“ a mohli také nahlédnout „pod pokličku“ natáčení reportáže při home office.

Věřím, že se po návratu do „normálních“ časů podaří s Bárou zase domluvit, a přijede svou práci studentům přiblížit „naživo“.

 

Hana Nováková Sonnková

JAK SE NEUČIT

V listopadu nás navštívil náš absolvent Tadeáš Trač. Tadeáš momentálně studuje Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde se soustředí na studium psychologie. Své zkušenosti z dosavadního studia využil k tomu, aby v online prostředí našim prvákům přiblížil téma učení se během distanční výuky. Tadeáš s naší školou spolupracuje již podruhé. Před dvěma lety besedoval s našimi mendláky během Dne zdraví. Den zdraví organizujeme již přes 20 let pro všechny studenty našeho gymnázia.

Číst celý příspěvek

I letos jsme si dávali punč na mendláckém punčobraní

Minulý rok jsme si asi 3 týdny před vánočními svátky řekli, že by bylo hezké uspořádat pro naše studenty, absolventy, rodiče, zaměstnance a přátele naší školy menší setkání. Protože jsme netušili, jak to celé dopadne, přiřadili jsme této akci pořadové číslo nula. Nultý ročník Mendláckého punčobraní byl takzvaně ročníkem „zkušebním“. A měl úžasný ohlas. Proto jsme i letos ve čtvrtek 19. 12. 2019 uskutečnili další setkání.

Číst celý příspěvek