Chemie

Badatelská výuka a studentské workshopy

Mendelovo gymnázium v Opavě a základní škola Via Montessori v Hlučíně zahájily vzájemnou spolupráci, která povede ke společným vzdělávacím projektům. Studentky 6. A třídy vedly v dubnu a v květnu dvě studentské lekce zaměřené na chemii. Eliška Johančíková a Heidi Homolová vyučovaly žáky třetího trojročí téma Kyseliny a jejich soli, a opakovaly znalosti názvosloví a práci s PTP. Adéla Gebauerová a Hana Gilíková se tematicky zaměřily na složení vzduchu, vlastnosti plynů a problém globálního oteplování.

Číst celý příspěvek

Z finále chemquestu si i letos přivážíme první místo

V přírodních vědách se nám daří nejen na poli chemických a biologických olympiád. V dubnu se uskutečnilo finále soutěže Chemquest, kterou pořádá VŠCHT Praha. O postup do finále letos bojovalo 5 týmů z MGO. Do finálového kola se podařilo probojovat opět 2 týmům z MGO (což je maximální možný počet postupujících za školu) a to týmu „játra“ – Bára Strojná, Helena Kupčíková a Karolína Zemanová a týmu „čočka“ – Nikol Machelová, kterou pro nemoc na finále zastoupil Michal Kramář, Terezie Bachová a Eva Holíková.

Číst celý příspěvek

Proběhl 60. ročník Chemické olympiády

V letošním školním roce jsme se opět zúčastnili všech kategorií Chemické olympiády a na krajské úrovni jsme dosáhli velmi pěkných výsledků. Tematicky jsou kategorie velmi různorodé a žáci musí absolvovat domácí část, praktickou část v chemické laboratoři a test školního kola. V kategorii A ve školním kole se na 2. místě umístila Tereza Przecková (8. A) a na 1. místě Albert Vlček (8. A), oběma si podařil postup do krajského kola. V krajském kole se na čtvrtém místě umístil Albert Vlček a na sedmém místě Tereza Przecková. Je to velký úspěch vzhledem k náročnosti Chemické olympiády kat. A.

Číst celý příspěvek

Z finále soutěže Zlepši si techniku jsme si dovezli několik ocenění

V pátek 26. 4. 2024 jsme se již tradičně zúčastnili finále soutěže Zlepši si techniku na VŠB v Ostravě. Naši mladí popularizátoři přírodních věd nezklamali. V kategorii týmů SŠ zvítězil tým ve složení: Hynek Čuška, Petr Mikulík, Václav Čech a Matěj Zygula s vystoupením Kyselé žížalky o následcích překyselení žaludeční šťáv a řešení těchto zdravotních problémů.

V kategorii jednotlivců ZŠ se na 2. místě umístila Anna Marie Dorociaková z 2. A třídy s vystoupením Optické klamy. Ve stejné kategorii se na 3. místě umístil David Slaný z 4. A třídy s experimentem Plovoucí led, kde objasňoval význam a charakter vodíkových můstků.

Číst celý příspěvek

Organická chemie ve vývoji léčiv je významná

Studenti chemických a biologických seminářů dnes měli možnost zúčastnit se přednášky paní docentky Brulíkové z katedry organické chemie UP v Olomouci na téma: Organická chemie ve vývoji léčiv.

Číst celý příspěvek

Jedinečná příležitost – setkání s Nobelisty z Francie

Přírodovědecká fakulta UK nám nabízí jedinečnou možnost setkání středoškolských studentů s nositeli Nobelovy ceny z Francie. Beseda s těmito naprosto vyjimečnými osobnostmi proběhne ve dnech 26. a 27. června.

Můžete se setkat s Jean-Marie Lehnem (chemie), Alainem Aspectem (kvantová mechanika) a A. Hoffmannem (fyziologie a lékařství). Anotace k přednáškám najdete zde: beseda s Nobelisty.

Číst celý příspěvek