Aktivity pro studenty

HuSA, akronym, který se prostě povedl

Máme za sebou 1. ročník Humanitní soutěže s angličtinou (= HuSA), který na naší škole proběhl minulý pátek. Pedagogové českého jazyka, dějepisu, občanské výchovy a angličtiny si pro žáky 9. tříd připravili zajímavé úkoly ze všech zmiňovaných oborů. Úlohy to byly pestré, 3členné týmy v nich musely uplatnit nejen své vědomosti, ale i tvůrčí schopnosti nebo komunikační dovednosti.

Tematicky byly otázky spojeny s výročím 800 let od založení našeho města, které si právě letos připomínáme. To byl také jeden z důvodů, proč žáci plnili dějepisnou část ve Slezském muzeu. Zájem o „HuSu“ byl mimořádný, přihlásilo se 42 týmů, tj. více než 120 žáků z okresu Opava.

V takto velké konkurenci byly nejúspěšnější týmy Kachny (1. místo Katka Bártová, Barbora Štěpničková, Klára Hajková) a Evropské dotace jsou fajn (3. místo Vojtěch Matula, Tim Halška, Jakub Grambal) ze ZŠ Otická a Žížalky (2. místo Sabina Zajíčková, Jan Pekárek, Tatiana Dubělčíková) ze ZŠ Chuchelná.

Číst celý příspěvek

STUDENTI 1. B POZNÁVALI KNIHOVNU

 

Čtenářství je důležitou součástí vzdělávání a knihovna by měla být prostor studentům blízký. Také to byl jeden z důvodů, proč jsme se se studenty 1.B vydali na čtenářský workshop do Knihovny Petra Bezruče. Pod vedením paní Hrbáčové studenti poznali všechna čtenářská oddělení a ve studovně pak ve skupinách plnili úkoly, ve kterých museli prokázat nejen pozornost, ale hlavně své čtenářské znalosti. Příjemným překvapením pak byla odměna pro nejúspěšnějšího řešitele, v našem případě řešitelku, která získala jako odměnu roční registraci do knihovny zdarma.

 

Mgr. Hana Nováková Sonnková

STUDENTI NATÁČELI ROZHLASOVÉ REPORTÁŽE

Jaké to je během 15 minut napsat reportáž? Je těžké rozeznat fakta od názoru? Je snazší být veřejnoprávním reportérem, nebo tím bulvárním? To jsou jen některé z otázek, které třídám 2.D a 3.B zodpověděla novinářka Českého rozhlasu Radiožurnál Bára Weinekötter, která byla naším hostem.

Po úvodních slovech, kde přiblížila práci rozhlasového reportéra, studentům připravila workshop, v němž si vyzkoušeli „adrenalin“ psaní reportáže v terénu. Studenti měli v krátkém čase zpracovat informace, vytvořit tzv. promo, ohlášení a nakonec živý vstup do rádia se stopáží max. 40 vteřin, to vše za přítomnosti ruchů. Na chvíli se stali moderátory nebo reportéry, popř. tiskovými mluvčími složek IZS a své role si velmi užívali. Studenti díky tomu mohli poznat, jak těžké je vtěsnat podstatné informace do krátkého časového úseku, zároveň pracovat s hlasem, číst souvisle, nepoužívat slovní „vycpávky“ a hlavně hovořit spisovně. Pro studenty byla rovněž přínosná okamžitá zpětná vazba Báry Weinekötter.

Tímto chci Báře poděkovat za návštěvu naší školy, v níž si mimo jiné zavzpomínala na svá studentská léta na MGO.

Mgr. Hana Nováková Sonnková

PŘIPOMNĚLI JSME SI VÝROČÍ NAROZENÍ J. A. KOMENSKÉHO

V pátek 25. 3. jsme se se studenty 2. B vydali na exkurzi nazvanou Po stopách J. A. Komenského. Jeho stopy a naše kroky nás zavedly do přerovského muzea, jehož edukativní program byl jako vždy připraven s maximální pestrostí. V tvůrčích dílnách studenti plnili zadané úkoly, zasedli do lavic dobově zařízených tříd, prohlédli si entomologickou a mineralogickou sbírku, vystoupali na věž a nakonec sestoupili do podzemních prostor s archeologickou expozicí věnovanou pravěkým nalezištím z blízkého Předmostí.

Měli jsme tak možnost nejen si zopakovat probrané učivo o J. A Komenském, ale také jsme tímto pomyslně oslavili jeho výročí. Právě letos, a shodou okolností právě v těchto dnech, uplyne 430 let od narození velkého Učitele národů.

Závěrem připojuji jeho slova, která netřeba komentovat.

„Všichni na jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu koná, všech se týče.“

„Má-li se člověk stát člověkem, musí se vzdělat.“

Mgr. Hana Nováková Sonnková