Výuka

Olympiáda ze zeměpisu

V krajském kole zeměpisné olympiády se nám dařilo!

Milovníci zeměpisu opět měřili své síly v zeměpisné olympiádě, ve které museli projevit znalosti nejen z fyzickogeografické a socioekonomické části, ale i prakticky dokázat, že dovedou plnit úkoly za pomocí vybraných map.

Koncem února se konalo okresní kolo zeměpisné olympiády, ve které se nejvíce dařilo studentům v kategorii středních škol. Na 7. místě se umístil Lukáš Fajkus (2.B) a stříbrnou příčku obsadil Jakub Dehner (8.A), který si tak zajistil postup do krajského kola. Velká pochvala za reprezentaci školy patří také studentům nižšího gymnázia – Damienu Lagarde (1.A), Lence Chovancové (2.A) a Emě Krybusové (3.A).

V krajském kole, které se konalo 27. března v Ostravě, se podařilo Jakubovi získat celkem 83,5 bodů, a tím tak obsadit krásné 2. místo. Do celostátního kola automaticky postupují pouze vítězové daného kola. Do posledních chvil jsme však netrpělivě čekali, zdali se postup nepodaří dodatečným výběrem, který se skládá z žebříčku těch nejlepších řešitelů celé České republiky. Souboj to byl opravdu velmi těsný, jelikož postup Jakubovi utekl o pouhé dva body. I přesto se však jedná o nádherné umístění a my ještě jednou moc gratulujeme a přejeme další nejen zeměpisné úspěchy!

Mgr. Eliška Selveková

ZOO Lešná – 3. A + 2. A

Letošní počasí nám opět velmi přálo i když byl teprve konec dubna. Díky tomu mohli studenti zahlédnout lvy slony, tygry, žirafy, medvědy, různé druhy ptáků; vyzkoušet si krmení rejnoků, projít se přímo mezi klokany…Zoo Lešná patří mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější zahrady v ČR. I ve všední dny vám může taková návštěva přinést mnoho nevšedních setkání. Proč nevyužít pavilony, bez dlouhých front a cestičky téměř bez lidí, pro nevšední výuku zoologie?

Ondrovo bruselské dobrodružství

Nedávno jsme Vás informovali o úspěchu našeho studenta Ondřeje Nábělka, který se stal jedním z deseti výherců simulace jednání zastupitelstva Moravskoslezského kraje a vyhrál zájezd do Bruselu. Právě v sobotu 13.4. se vrátil z této nezapomenutelné cesty, která ho provedla nejen různými evropskými městy, ale i různorodými zážitky a setkáními s lidmi sdílejícími podobné zájmy. A jak se Ondrovo dobrodružství zdařilo? To už nám vylíčí sám:

Číst celý příspěvek

Übung macht den Meister

Třetí březnové pondělí bylo na naší škole ve znamení německého certifikátu DSD II. S výsledky letošní písemné části, a tím i celé zkoušky, byli studenti ze 4.B, 4.D a 8.A seznámeni teprve nedávno, přípravy na tuto náročnou zkoušku v příštím školním roce však probíhají od 2. ročníku formou nepovinného předmětu s německou lektorkou, paní Anjou Flaume. V pondělí navštívil naši školu předseda zkušební komise pan Andrej Božič z Frankfurtu nad Mohanem, nyní působící na Arcibiskupském gymnáziu v Praze, který si pro studenty letošní 3.B, 3.D a 7.A připravil zajímavý workshop.

Číst celý příspěvek

Organická chemie odhaluje strukturu hmyzích feromonů

Jak vypadá organická syntéza feromonů? Jaká je strategie kůrovců, když napadají stromy? Jak termití královna chemicky ošetří, aby se nevylíhly další královny? Na tyto a spoustu dalších otázek nám poskytl odpověď Ing. Aleš Machara, Ph.D., který pracuje jako vědecký pracovník v Ústavu organické chemie a biochemie AVČR. Hlavním zaměřením doktora Machary je design virostatik, ale věnuje se také syntetické chemii hmyzích feromonů a sekundárních metabolitů. Je rovněž autorem 39 odborných článků a vysokoškolských skript.

Číst celý příspěvek