Fyzika

Úspěchy na vědeckém poli

O tom, že naši studenti jsou šikovní víme a jejich nadání rádi podporujeme. Příkladem je 2. místo v celostátním kole Turnaje mladých fyziků (TMF). V posledním, v 17. čísle Regionu Opavsko se však zjistíte, že se ani po absolvování gymnázia neztrácí a dosahují úžasných výsledků. Příkladem je obrovský úspěch našeho absolventa Libora Šmejkala, který se spolu s prof. Tomášem Jungwirtem (fyzikální ústav AV) podílel na výzkum magnetických vlastností látek. Výsledkem je objev altermagnetu. O tomto objevu mluví v současnosti celý svět.

Mluvíme-li o Turnaji mladých fyziků, připomeňme, právě Libor Šmejkal nás v době studia na gymnáziu dvakrát reprezentoval velmi úspěšně v TMF – náš tým tehdy postoupil vždy do světového finále – které se konalo v Jižní Koreji a následně Chorvatsku. TMF je výborným startem pro budoucí vědce a jsme rádi, že MSK finančně podporuje tuto soutěž.

Z finále soutěže Zlepši si techniku jsme si dovezli několik ocenění

V pátek 26. 4. 2024 jsme se již tradičně zúčastnili finále soutěže Zlepši si techniku na VŠB v Ostravě. Naši mladí popularizátoři přírodních věd nezklamali. V kategorii týmů SŠ zvítězil tým ve složení: Hynek Čuška, Petr Mikulík, Václav Čech a Matěj Zygula s vystoupením Kyselé žížalky o následcích překyselení žaludeční šťáv a řešení těchto zdravotních problémů.

V kategorii jednotlivců ZŠ se na 2. místě umístila Anna Marie Dorociaková z 2. A třídy s vystoupením Optické klamy. Ve stejné kategorii se na 3. místě umístil David Slaný z 4. A třídy s experimentem Plovoucí led, kde objasňoval význam a charakter vodíkových můstků.

Číst celý příspěvek

Mendlák zanechal stopu na Turnaji mladých fyziků také letos

Máme za sebou ústřední, tedy celostátní kolo Turnaje mladých fyziků. Letos se toto kolo konalo v Praze v prostorách FJFI ČVUT v budově na Trojanově ulici a druhý den pokračovalo na Fyzikálním ústavu AV ČR v sále Adély Kochanovské. Čtyři týmy zde změřily své síly a soutěžily v jednotlivých tzv. fyzbojích, v nichž debatují o svém řešení jedné ze 17 otevřených úloh. A to celé v angličtině. O jejich úspěšnosti rozhoduje porota složená z odborníků, akademických pracovníků působících na poli vědy, nejčastěji fyziky.

Číst celý příspěvek

Jedinečná příležitost – setkání s Nobelisty z Francie

Přírodovědecká fakulta UK nám nabízí jedinečnou možnost setkání středoškolských studentů s nositeli Nobelovy ceny z Francie. Beseda s těmito naprosto vyjimečnými osobnostmi proběhne ve dnech 26. a 27. června.

Můžete se setkat s Jean-Marie Lehnem (chemie), Alainem Aspectem (kvantová mechanika) a A. Hoffmannem (fyziologie a lékařství). Anotace k přednáškám najdete zde: beseda s Nobelisty.

Číst celý příspěvek

Studenti Mendláku opět vedli workshop na ZŠ Labyrint

Již poněkolikáté měli naši studenti možnost přesvědčit se na vlastní kůži, jaké je to být učitelem. První momenty před zcela neznámou třídou, představení se, vysvětlování učiva, odpovídání na dotazy, praktická cvičení, shrnutí a následná zpětná vazba. Těmito prvotními pedagogickými zkušenostmi si v minulém týdnu prošly studentky osmiletého gymnázia – Viktorie Tomanová (6.A) a Tereza Zápecová (6.A).

Číst celý příspěvek