Mendelovo gymnázium Opava, 130. výročí Stránka MGO na Facebooku Instagram MGO YouTube kanál MGO Europass MGO 2020

Rubrika:

Suplování Rozvrh Bakaláři Předměty Jídelna

Fyzika

Ohlédnutí za letošním ročníkem fyzikální olympiády

Letošní ročník Fyzikální olympiády probíhal výhradně online. To však naše žáky od účasti neodradilo a stejně jako v předchozích letech byli v soutěži velmi úspěšní.

Už v lednu proběhlo krajské kolo Fyzikální olympiády kategorie A, ve kterém se Karel Chwistek umístil na výborném 4. místě.

Číst celý příspěvek

Mendláci v České televizi

V Ostravě v oblasti Dolních Vítkovic proběhlo koncem června natáčení dalšího dílu vědomostní soutěže Už tam budem, která již delší dobu baví a vzdělává diváky na programu ČT D. V modrém týmu Krypton své schopnosti testovali studenti 4.A Julie Hořínková, Petr Mikulík, Matěj Zygula, Hynek Čuška a David Wagner. Studenti bojovali o místo při cestě na Mars. V sedmi přírodovědných a sportovních disciplínách prokázali své excelentní dovednosti a s červeným týmem studentů z gymnázia v Karviné svedli napínavý duel. „Vítězství nám uniklo o vlásek, před koncem jsme vedli o dva body a až poslední úkol rozhodl. Odpověď jsme věděli, ale rychleji se k odpovědi přihlásili soupeři“, řekla po soutěži Julie. Potvrzením výborných schopností týmu Mendelova gymnázia bylo opětovné pozvání České televize na natáčení, které plánují na podzim tohoto roku. Za přípravou týmu do soutěže stojí paní učitelka Mgr. Barbora Bitomská a paní učitelka Mgr. Jana Montágová, která studenty také doprovázela při natáčení.

Velký úspěch naší žákyně v Astronomické olympiádě

Dne 10. 5. 2021 se konalo celostátní kolo Astronomické olympiády nejmladší kategorie G, H, která je určena pro žáky 6. a 7. tříd základních škol a příslušných ročníků osmiletých gymnázií. V těchto kategoriích postoupilo do celostátního kola 26 žáků. Moravskoslezský kraj reprezentovala žákyně Mendelova gymnázia Barbora Nociarová z 1. A. Dnes již známe výsledky. Barbora získala krásné třetí místo v celorepublikové soutěži. Blahopřejeme a děkujeme za vynikající reprezentaci naší školy.

Číst celý příspěvek

Fyzici si v TMF vedli výborně

Čtvrtek a pátek 15. a 16. dubna 2021 byly dny D pro naše fyzikální nadšence v 34. ročníku turnaje mladých fyziků (TMF). Konalo se republikové kolo zmíněné soutěže, kterou stejně jako loni finančně podpořil MSK, magistrát Opavy a JČMF. My jsme se stali organizátory soutěže, i když letos jen online formou.

Naši fyzici se opět neztratili v silné konkurenci. Reprezentovali nás: Karel Chwistek, 4. C, Petr Skupien a Johan Paul, oba z 8. A, Anička Aronová, 3. D a Honza Trubka z 2. B. Fyzikální soupeření je celé v angličtině a soutěžící musí ukázat, jak se zhostili řešení, měření a zpracování výsledků úloh, které byly zadány v září Mezinárodním výborem IYPT (The International Young Physicists’ Tournament). Nakonec naši fyzici vybojovali 2. místo za týmem TALNETu. TALNET je projekt, který sdružuje zvídavé a nadané žáky se zájmem o přírodní a technické vědy. Na pomyslnou 1. příčku nám chybělo necelých asi 8,5 bodů. Za sebou jsme nechali pražský tým gymnázia Christiana Dopplera.

Celou soutěž bedlivě sledovali a hodnotili zástupci z fyzikálních fakult VŠ ČR, fyzici z Akademie věd ČR a středních škol.

Děkujeme všem našim studentům za skvělou reprezentaci školy a věříme, že nově nabyté zkušenosti zúročí v příštím ročníku.

Fyzikální olympiáda, kategorie E

Proběhlo okresní kolo 62. ročníku Fyzikální olympiády, historicky poprvé v online podobě. V kategorii E se stali úspěšnými řešiteli naši studenti kvarty Matěj Zygula a Petr Mikulík. Vybojovali si postup do krajského kola, které proběhne 22. dubna 2021. Ve čtyřech úlohách získali 27,5 a 23,5 bodu a oba hravě přeskočili postupovou laťku 14 bodů. Máme velkou radost z našich skvělých studentů, kteří pracují nad rámec svých povinností a děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Jana Montágová

Skip to content