Aktivity pro studenty

Gymnazisté se stali učiteli

Pod tímto názvem jste si mohli přečíst článek ve třetím letošním čísle Regionu Opavska, který vyšel 18. 1. 2022. Dozvíte se, že naši studenti spolupracují se ZŠ Labyrint ve Lhotě u Opavy. Organizují workshopy z přírodních věd – chemie, fyziky a přírodopisu. Naši studenti tak mají možnost si vyzkoušet, jaké to je na „opačné straně bariéry“ tedy v pozici učitele. Koordinátorkou projektu je Mgr. Zdeňka Hanzliková. Jednou z největších atrakcí byly chemické pokusy. Spokojenost žáků ze ZŠ Labyrint nám přináší největší radost.

Fyzici si v TMF vedli výborně

Čtvrtek a pátek 15. a 16. dubna 2021 byly dny D pro naše fyzikální nadšence v 34. ročníku turnaje mladých fyziků (TMF). Konalo se republikové kolo zmíněné soutěže, kterou stejně jako loni finančně podpořil MSK, magistrát Opavy a JČMF. My jsme se stali organizátory soutěže, i když letos jen online formou.

Naši fyzici se opět neztratili v silné konkurenci. Reprezentovali nás: Karel Chwistek, 4. C, Petr Skupien a Johan Paul, oba z 8. A, Anička Aronová, 3. D a Honza Trubka z 2. B. Fyzikální soupeření je celé v angličtině a soutěžící musí ukázat, jak se zhostili řešení, měření a zpracování výsledků úloh, které byly zadány v září Mezinárodním výborem IYPT (The International Young Physicists’ Tournament). Nakonec naši fyzici vybojovali 2. místo za týmem TALNETu. TALNET je projekt, který sdružuje zvídavé a nadané žáky se zájmem o přírodní a technické vědy. Na pomyslnou 1. příčku nám chybělo necelých asi 8,5 bodů. Za sebou jsme nechali pražský tým gymnázia Christiana Dopplera.

Celou soutěž bedlivě sledovali a hodnotili zástupci z fyzikálních fakult VŠ ČR, fyzici z Akademie věd ČR a středních škol.

Děkujeme všem našim studentům za skvělou reprezentaci školy a věříme, že nově nabyté zkušenosti zúročí v příštím ročníku.

Fyzikální olympiáda, kategorie E

Proběhlo okresní kolo 62. ročníku Fyzikální olympiády, historicky poprvé v online podobě. V kategorii E se stali úspěšnými řešiteli naši studenti kvarty Matěj Zygula a Petr Mikulík. Vybojovali si postup do krajského kola, které proběhne 22. dubna 2021. Ve čtyřech úlohách získali 27,5 a 23,5 bodu a oba hravě přeskočili postupovou laťku 14 bodů. Máme velkou radost z našich skvělých studentů, kteří pracují nad rámec svých povinností a děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Jana Montágová

Jak dopadlo letošní okresní kolo v FO?

Ve čtvrtek 18. března 2021 se konalo okresní kolo Fyzikální olympiády kategorií E, F. Vlivem koronaviru byla soutěž organizovaná on-line. Naši dva žáci ze 4. A se v něm umístili s těmito pěknými výsledky:

V kategorii E Matěj Zygula obsadil pěkné 5. místo a Petr Mikulík 7. místo. Oběma našim uvedeným žákům děkujeme za výbornou reprezentaci školy a moc blahopřejeme!

Postupujeme do republikového finále TMF

V úterý 16. 3. se naplnilo naše očekávání a žáci MGO vyhráli a postoupili do ústředního kola Turnaje mladých fyziků (TMF). V regionálním kole se utkali s týmy gymnázia Olgy Havlové z Ostravy Poruby a gymnázia Botičská, Praha. Celý turnaj probíhal netradičně online, jak jsme na to již v posledním roce zvyklí i v jiných soutěžích.

Náš tým jsme nepatrně omladili a kromě zkušených reprezentantů TMF – Karla Chwistka, 4. C, Petra Skupiena, 8. A a Aničky Aronové, 3. D si zkusili poprvé zasoutěžit i Johan Paul z 8. A a Honza Trubka ze 2. B. Soutěž hodnotili vyučující SŠ, VŠ a také členové akademie věd ČR. Velkým úspěchem pro nás také bylo, že Honza Trubka hned při svém premiérovém vystoupení získal od jednoho z porotců 10 bodů, což je nejvyšší možný počet, který může porotce dát.

V záloze jsme měli absolventku dvou ročníků TMF Báru Adamovou, 4. C a celý turnaj bedlivě pozorovali a s přípravou a měřením pomáhali Václav Divila, 1. B, Albert Vlček, 5. A a Honza Vítek, 5. A a Honza Petkov, 2. B.
MGO bylo spolu s AV ČR organizátorem. Celá akce je sponzorována MSK a statutárním městem Opava.

Děkujeme za přípravu a reprezentaci v TMF a držíme palce v celostátním finále.