Aktivity pro studenty

Vyhráli jsme Třetí turnaj Debate League

Ve dnech 23.–25.2.2024 se náš debatní klub zúčastnil posledního kvalifikačního turnaje soutěže Debate League. Naše tři týmy tak anglicky debatovaly na teze o nevýhodách hormonální antikoncepce či vlivu Číny ve světě, a porvaly se s nimi vskutku skvěle.

Tým Edgar Allan (Kristýna Bohlová, Marie Heidrová, Tereza Teplanská) vyhrál všechna kola a obsadil tak skvělou zlatou příčku. Tímto triumfem si také zajistil postup do finále, kde se utkají s dalšími 5 postupujícími týmy ligy.

Číst celý příspěvek

Debatní úspěchy v hanáckých Athénách

Od pátku do neděle k 26. – 28. lednu v prostorech Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži proběhl druhý turnaj debatní ligy.

177 debatérů soupeřilo s náročnou tezí „Západní demokracie by měly omezit vliv Číny ve světě“ a také o tématech provázaných se zdravím a sociálními sítěmi.

Nejlépe se umístil se čtyřmi vyhranými debatami tým našich nováčků (Michal Kramář,
Tadeáš Foldyna) v čele se zkušenou trenérkou Kristýnou Bohlovou, na krásném pátém místě. Hned o příčku pod nimi skončily Colloqueens (Marie Heidrová, Adéla Vaňková, Tereza Teplanská, Nora Tenglerová), také se čtyřmi výhrami. Týmy Druhé vědomí čet dží pí tý a Makarony se sýrem si z debat odnesly mnoho nových zážitků a zkušeností, které jistě využijí na následujících turnajích.

Číst celý příspěvek

Naše studentka reprezentovala ČR na mezinárodním debatním turnaji v Záhřebu

Na začátku tohoto školního roku naše studentka Marie Heidrová (6.A) zúčastnila výběrového řízení do Národního debatního týmu ČR a postoupila do jeho užšího výběru. Díky tomuto úspěchu již naši školu a českou Asociaci debatních klubů reprezentovala na dvou mezinárodních debatních turnajích, na online Paris WSDC Open a Winter Holidays Open turnaji v Záhřebu, který se konal 15.–17.12. 2023, odkud si odvezla nemalé úspěchy.

Celkově se její tým Czech Blue umístil na skvělém 10. místě v kategorii EFL (týmy, pro které není angličtina mateřským jazykem) a předčil tak dalších 37. Týmů.

Hlavní úspěch však nastal v individuální kategorii. Marie se umístila jako 5. nejlepší řečník v kategorii Novice, kde byla opravdu vysoká konkorence dalších 170ti řečníků.

Z Chorvatska si tedy odvezla nejen skvělé zkušenosti, ale i pěkné umístění.

Dobyli jsme Slezskou divizi!

O víkendu 24. – 26. listopadu proběhl první turnaj české debatní ligy na ostravském gymnáziu Hello. Letos proběhla v organizaci prvního turnaje změna, byl rozdělen na tři divize: Čechy, Morava a Slezsko. Podle geografické polohy daných klubů se tak debatovalo v daných divizích, Opava se tedy účastnila turnaji ve slezské divizi. Náš debatní klub vyslal na Hello tři týmy debatérů a novopečenou rozhodčí, Anežku Mařádkovou.

Číst celý příspěvek

Debatovali jsme anglicky na domácí půdě

Nová sezóna byla oficiálně zahájena, když se o víkendu 13. – 15. 10. 2023 odehrál na Mendelově gymnáziu První turnaj Debate League XXIX. Toho se účastnilo hned 5 opavských týmů, jež se utkaly s týmy z celé republiky na dvě připravené teze:

  • The rise of the gig economy brings more harm than good
  • We should implement negative voting for political elections
  • A jednu tezi nepřipravenou: Salary caps in professional sports bring more harm than good

Číst celý příspěvek