Aktivity školy

Ondrovo bruselské dobrodružství

Nedávno jsme Vás informovali o úspěchu našeho studenta Ondřeje Nábělka, který se stal jedním z deseti výherců simulace jednání zastupitelstva Moravskoslezského kraje a vyhrál zájezd do Bruselu. Právě v sobotu 13.4. se vrátil z této nezapomenutelné cesty, která ho provedla nejen různými evropskými městy, ale i různorodými zážitky a setkáními s lidmi sdílejícími podobné zájmy. A jak se Ondrovo dobrodružství zdařilo? To už nám vylíčí sám:

Číst celý příspěvek

Moderní výzvy lidstva a 800. výročí města Opavy

Proč nebylo radno ve 13. století platit pivo zlatou mincí? Proč by v (středověkém:-) Bruntálu chtěl žít každý? Jak se tehdy žilo průměrnému Opavanovi? Co bychom zažili my, kdybychom mohli použít stroj času? … aneb Breda stojí, nebo už to spadlo?

Z hlediska aktuálnosti už je tomu docela dávno (celkem tři týdny, konkrétně 19. března), kdy se v cyklu Moderní výzvy lidstva uskutečnila přednáška opavského rodáka a absolventa Mendelovo gymnázia, uznávaného historika zabývajícího se středověkými dějinami střední a západní Evropy a působícího na Masarykově univerzitě v Brně, prof. PhDr. Martina Wihody, Ph.D. Z hlediska historie je to však jen nepatrný zlomek času, zvláště ve srovnání s dobou, do které jsme se díky němu ponořili. Přenesli jsme se až do 13. století, do doby, kdy byla Opavě udělena městská práva.

Číst celý příspěvek

Křest Almanachu MGO – 140. výročí

Vyvrcholením oslav 140. výročí vzniku českého gymnaziálního školství ve Slezsku vydání a křest Almanachu MGO.

Křest se uskuteční 19. 4. 2024 v 16:30 hodin v prostorách MINORITU na Masarykově ulici v rámci charitativního koncertu Motýlek v dlani. Výtěžek z koncertu slouží jako podpora potřebným studentům prostřednictvím spolku G.H.O.St. při Mendelově gymnáziu. O tom se můžete dočíst v Regionu Opavska v 16. čísle, které v tomto týdnu vyšlo.

Přijďte se podívat, zavzpomínat a podpořit naše studenty.

Oslava Dne Země

Zajímavé aktivity připravilo statutární město Opava ke Dni Země nejen ve městě, ale i v okolí. Také naše škola se na organizaci podílí.

Kromě plakátku s podrobným popisem najdete více informací na stránkách města zde.

Akce se uskuteční 21. 4. 2024.

Übung macht den Meister

Třetí březnové pondělí bylo na naší škole ve znamení německého certifikátu DSD II. S výsledky letošní písemné části, a tím i celé zkoušky, byli studenti ze 4.B, 4.D a 8.A seznámeni teprve nedávno, přípravy na tuto náročnou zkoušku v příštím školním roce však probíhají od 2. ročníku formou nepovinného předmětu s německou lektorkou, paní Anjou Flaume. V pondělí navštívil naši školu předseda zkušební komise pan Andrej Božič z Frankfurtu nad Mohanem, nyní působící na Arcibiskupském gymnáziu v Praze, který si pro studenty letošní 3.B, 3.D a 7.A připravil zajímavý workshop.

Číst celý příspěvek