Aktivity školy

ZOO Lešná – 3. A + 2. A

Letošní počasí nám opět velmi přálo i když byl teprve konec dubna. Díky tomu mohli studenti zahlédnout lvy slony, tygry, žirafy, medvědy, různé druhy ptáků; vyzkoušet si krmení rejnoků, projít se přímo mezi klokany…Zoo Lešná patří mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější zahrady v ČR. I ve všední dny vám může taková návštěva přinést mnoho nevšedních setkání. Proč nevyužít pavilony, bez dlouhých front a cestičky téměř bez lidí, pro nevšední výuku zoologie?

Kdo bude milionářem?

Jako už tradičně pořádala i letos katedra germanistiky SU v Opavě soutěž pro němčináře. Mezi množstvím různých kategorií si naši studenti už poněkolikáté vybrali tu, ve které bylo jejich úkolem natočit na základě scénáře vtipnou scénku. Svůj úspěch z loňského ročníku dokázali zopakovat a dokonce vylepšit Marek Ott a Jan Černohorský z 2.D – umístili se na 1. místě a jejich dílo sklidilo velký potlesk a diváky velmi pobavilo. Ti z vás, kteří ovládáte německý jazyk alespoň na základní úrovni, si video určitě pusťte, nebudete litovat.

Úspěchy na vědeckém poli

O tom, že naši studenti jsou šikovní víme a jejich nadání rádi podporujeme. Příkladem je 2. místo v celostátním kole Turnaje mladých fyziků (TMF). V posledním, v 17. čísle Regionu Opavsko se však zjistíte, že se ani po absolvování gymnázia neztrácí a dosahují úžasných výsledků. Příkladem je obrovský úspěch našeho absolventa Libora Šmejkala, který se spolu s prof. Tomášem Jungwirtem (fyzikální ústav AV) podílel na výzkum magnetických vlastností látek. Výsledkem je objev altermagnetu. O tomto objevu mluví v současnosti celý svět.

Mluvíme-li o Turnaji mladých fyziků, připomeňme, právě Libor Šmejkal nás v době studia na gymnáziu dvakrát reprezentoval velmi úspěšně v TMF – náš tým tehdy postoupil vždy do světového finále – které se konalo v Jižní Koreji a následně Chorvatsku.

Z finále soutěže Zlepši si techniku jsme si dovezli několik ocenění

V pátek 26. 4. 2024 jsme se již tradičně zúčastnili finále soutěže Zlepši si techniku na VŠB v Ostravě. Naši mladí popularizátoři přírodních věd nezklamali. V kategorii týmů SŠ zvítězil tým ve složení: Hynek Čuška, Petr Mikulík, Václav Čech a Matěj Zygula s vystoupením Kyselé žížalky o následcích překyselení žaludeční šťáv a řešení těchto zdravotních problémů.

V kategorii jednotlivců ZŠ se na 2. místě umístila Anna Marie Dorociaková z 2. A třídy s vystoupením Optické klamy. Ve stejné kategorii se na 3. místě umístil David Slaný z 4. A třídy s experimentem Plovoucí led, kde objasňoval význam a charakter vodíkových můstků.

Číst celý příspěvek

Jedeme do celostátního kola soutěže Eurorebus!

V sobotu 20. dubna se vybrané tříčlenné týmy tříd 2.B (Vojtěch Lagan, Lukáš Fajkus, Magdaléna Gališová) a 2.C (Zuzana Kavanová, Tomáš Fojtík, Kamil Vícha) společně s paní učitelkou Selvekovou vydaly do Olomouce na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého na krajské kolo tradiční a uznávané vědomostní soutěže Eurorebus. Jelikož se pro obě třídy nejednalo o premiéru, mohli zúročit své zkušenosti nejen v taktice, ale i celkové spolupráci, která zejména z důvodu časové náročnosti a obtížnosti úloh byla velmi důležitá.

Číst celý příspěvek

MVL – Vznik fyziky, chemie a biologie aneb Velký třesk za všechno může

Současná věda dokazuje, že vesmír vznikl v okamžiku, kterému se obrazně
říká Velký třesk. Vesmír tedy není věčný. Zrodil se náhle přibližně před
13,8 miliardy let. Nevíme však nic o tom, co bylo před Velkým třeskem.
Pravděpodobně nebylo nic. Ve vesmíru se zrodila hmota, která se začala
rozpínat. Hustota látky ve vesmíru neustále klesá a za velmi dlouhou dobu
se vesmír pravděpodobně rozplyne. První kolo poznatků o vesmíru získala
fyzika, následovala chemie a rozvoj poznatků dokončila biologie. Zatím
nemáme poznatky o inteligentním životě ve vesmíru.
Datum konání: 6.5.2024 ve 13:00h, Aula FVP SLU Opava
Přihlaste se, prosím, zde.
Uzávěrka přihlášek: čtvrtek 2. 5., 12.00