Aktivity školy

Náš debatní klub je opět 2. nejlepší v republice

Debatní klub se opět vydal ve dnech 26.–29.4. 2024 reprezentovat naši školu na finále Debatní ligy a Debate League. Do top 12 týmů po celoroční snaze v české části soutěže postoupily hned dva opavské – The Opavians (Tadeáš Foldyna, Michael Kramář, Kristýna Bohlová) a Colloqueens (Marie Heidrová, Tereza Teplanská, Nora Tenglerová, Adéla Vaňková). Po vyřazovacích kolech se do semifinále dostaly Colloqueens, které po napínavé debatě postoupily až do samotného velkého finále v Malém sále Poslanecké sněmovny ČR. Obhajovaly tezi ve znění Západní demokracie by měly omezit vliv Číny ve světě, kde bohužel podlehly soupeřům ze Šlapanic a staly se tak vicemistryněmi, což je i tak obrovský úspěch (letos se DL zúčastnilo 71 týmů). Dařilo se nám také individuálně, mezi nejlepšími řečníky máme hned 2 studentky, Marii Heidrovou (6. místo) a Kristýnu Bohlovou (8. místo).

Číst celý příspěvek

Vyhráli jsme Třetí turnaj Debate League

Ve dnech 23.–25.2.2024 se náš debatní klub zúčastnil posledního kvalifikačního turnaje soutěže Debate League. Naše tři týmy tak anglicky debatovaly na teze o nevýhodách hormonální antikoncepce či vlivu Číny ve světě, a porvaly se s nimi vskutku skvěle.

Tým Edgar Allan (Kristýna Bohlová, Marie Heidrová, Tereza Teplanská) vyhrál všechna kola a obsadil tak skvělou zlatou příčku. Tímto triumfem si také zajistil postup do finále, kde se utkají s dalšími 5 postupujícími týmy ligy.

Číst celý příspěvek

Debatovali jsme anglicky na domácí půdě

Nová sezóna byla oficiálně zahájena, když se o víkendu 13. – 15. 10. 2023 odehrál na Mendelově gymnáziu První turnaj Debate League XXIX. Toho se účastnilo hned 5 opavských týmů, jež se utkaly s týmy z celé republiky na dvě připravené teze:

  • The rise of the gig economy brings more harm than good
  • We should implement negative voting for political elections
  • A jednu tezi nepřipravenou: Salary caps in professional sports bring more harm than good

Číst celý příspěvek