Výuka

Organická chemie odhaluje strukturu hmyzích feromonů

Jak vypadá organická syntéza feromonů? Jaká je strategie kůrovců, když napadají stromy? Jak termití královna chemicky ošetří, aby se nevylíhly další královny? Na tyto a spoustu dalších otázek nám poskytl odpověď Ing. Aleš Machara, Ph.D., který pracuje jako vědecký pracovník v Ústavu organické chemie a biochemie AVČR. Hlavním zaměřením doktora Machary je design virostatik, ale věnuje se také syntetické chemii hmyzích feromonů a sekundárních metabolitů. Je rovněž autorem 39 odborných článků a vysokoškolských skript.

Číst celý příspěvek

Centrum Elixíru do škol nově na Mendláku

Máme za sebou úvodní setkání nově otevřeného létajícího centra Elixíru do škol. Prozatím nepravidelně se budou učitelé základních a středních škol scházet na MGO a sdílet své zkušenosti, své nápady, metodicky se podporovat a společně vyrábět pomůcky do vlastní výuky.

Číst celý příspěvek

Během terénní exkurze jsem poznávali organismy v jejich přirozeném prostředí

V minulém týdnu se uskutečnila terénní exkurze pro studenty biologických seminářů pana Herrmann, pana Škrabala a paní Bitomské. V přirozeném prostředí jsme tak pozorovali a určovali jednotlivé zástupce rostlin a živočichů. Počasí nám přálo a samotná exkurze se vydařila na jedničku.

Mendláci na zkoušku, tak zase za měsíc!

Dnes se uskutečnilo první společné setkání žáků 9. tříd základních škol, kteří se přihlásili do projektu Mendlákem na zkoušku. Žáci ZŠ se stali součástí 4. A třídy. Dnes absolvovali dějepis u pana Zajíce, biologii u pana Wiltsche, matematiku u paní Bartošíkové, český jazyk u paní Krystové, angličtinu u paní Matějkové a Kolářové a chemii u paní Bitomské. Věříme, že se jim u nás líbilo a těšíme se na ně zase za měsíc.

Barbora Bitomská

Je ochrana rostlin důležitá?

V rámci našeho týdenního přednáškového maratónu na Slezské univerzitě měli možnost žáci třetích ročníků ve čtvrtek 9. 6. navštívit přednášku pana Jiřího MichaliskaOchraně rostlin. To, že jsme všichni někdy nemocní, nemusím připomínat. Každý z nás má také své osvědčené postupy a přípravky, kterými si od nemoci dokážeme pomoci. Zamysleli jste se ale taky někdy nad tím, že nemocné mohou být i rostliny? Jak pomoci jim? Co pro ně můžeme udělat? Co můžeme použít? Co nám dovoluje zákon a co už ne? A proč jim máme vůbec pomáhat? Na tyto a další otázky se nám díky panu Michaliskovi doslalo odpovědí.

Připomenuli jsme si, jak jsou rostliny v našich životech důležité, od jejich nezastupitelné schopnosti produkovat životodárný kyslík, přes tu skutečnost, že jsou přímo či nepřímo naší potravou, až po jejich využití při výrobě léků, kosmetiky, paliv atd.

Číst celý příspěvek

Mendlákem na zkoušku

První etapa je za námi, připravujeme se na další…

S novým rokem vstupujeme do 2. etapy naše školního projektu Mendlákem na zkoušku, který začne pro 2. skupinu žáků 11. 1. 2022. Tento projekt je určen žákům 9. tříd základních škol, kteří mají zájem o studium na čtyřletém gymnáziu a chtějí poznat skutečný studijní život Mendláka se vším všudy.

Číst celý příspěvek