Kultura

Moderní výzvy lidstva – Michael Žantovský o Václavu Havlovi

Na středu 7. prosince přijal pozvání do Moderních výzev Michael Žantovský, bývalý velvyslanec v USA, Velké Británii a Izraeli, poradce a tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla, překladatel, spisovatel a dnes ředitel Knihovny Václava Havla.

Obě auly Slezské univerzity, zaplněné studenty i veřejností, si vyslechly přednášku na téma Václav Havel tady a teď.

Pan Žantovský v první části připomenul zásadní počiny našeho prvního polistopadového prezidenta. Hovořil o napravování vztahů se soudními státy, prvních zahraničních cestách, o myšlence a realizaci založení Visegrádské čtyřky a tom, jak usiloval o vstup naší země do Evropské unie a NATO a jak se toho ještě jako prezident dočkal.

Číst celý příspěvek

MVL: Václav Cílek – Co se děje se světem?

 

Jaký je původní význam slov škola nebo pedagog? Kdo je to odborník či co je vzdělání?

I toto jsme se dozvěděli 7. listopadu na přednášce z cyklu Moderní výzvy lidstva, na niž tentokrát přijal pozvání člověk s mimořádně širokým záběrem a hloubkou pohledu, RNDr. Václav Cílek, CSc.

Základní otázka, jež byla tématem přednášky, však zněla: Co se děje se světem? a spolu s osobností Václava Cílka přilákala do obou poslucháren Slezské univerzity mnoho našich studentů i širší veřejnost. Ty všechny zajímalo, jeho slovy, „definování současných rizik, a zároveň hledání způsobu, jak i za náročné situace vést dobrý život“.

Číst celý příspěvek

Moderní výzvy lidstva – Pavel Rychetský na téma Proč je ústava důležitá?

Dvě zaplněné auly Slezské univerzity ve středu 5. listopadu přivítaly v rámci přednáškového cyklu Moderní výzvy lidstva další významnou osobnost, a sice JUDr. Pavla Rychetského, předsedu Ústavního soudu ČR, signatáře Charty 77, svého času místopředsedu vlády či ministra spravedlnosti.

V přednášce na téma „Proč je ústava důležitá“ pohovořil nejen o významu ústavy pro fungování právního demokratického státu, ale objasnil fungování Ústavního soudu ČR, vysvětlil, proč máme více ústavních zákonů, zmínil zajímavosti z právní historie našeho státu, např. to, že první ústavní soud v Evropě byl založen právě v Československé republice v roce 1920, citoval a okomentoval některé články Ústavy a zmínil, že pro každého občana je dobré si v ní občas něco přečíst.

Číst celý příspěvek

Blízká setkání

Blízká setkání s filmy a jejich tvůrci ze Slezské univerzity nabízí našim žákům shlédnutí jak dokumentárních, tak experimentálních a hraných filmů. Filmová projekce proběhne 30.5. v kině Mír a poté proběhne debata s tvůrci moderovaná Mgr. Monikou Horsákovou, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědné fakulty Slezské univerzity v Opavě. Zde je program akce.

Moderní výzvy lidstva – Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta

Význam a úloha investigativní žurnalistiky
přednáška: 12. 5. 2022, 11:00 hod., kostel sv. Janů, Opava

Česká novinařina si podle mého soudu prochází od roku 2013 jedním z nejtěžších období od polistopadové éry. Dramatické vlastnické změny v několika vydavatelstvích vyvolaly krizi v mediálním světě, což později využili někteří politici, lobbisté a podnikatelé, aby si z novinářů udělali jen své onuce, nebo aby z nich vytvořili jakéhosi třídního nepřítele.

Dělají zištně. Navíc se svobodné a nezávislé novinařiny ve skutečnosti bojí. Mají z ní strach, protože žijí v obavě o svůj vliv a moc.

Číst celý příspěvek

Moderní výzvy lidstva – Jaroslav Pospíšil

Odkrývat skrytá místa v naší historii je namáhavé a složité. Má smysl vracet se do dob okupace a dokazovat, že nic není ani černé nebo bílé? Jaká byla úloha partyzánů za války a jaká po ní? Proč zatím nejsou zmapovány mnohé události 50. let? Lze najít v tehdejších archivních materiálech pravdu? O tom všem a dalších podobných otázkách bude tato přednáška.

17.3.2022, 12:00h, budova FVP Slezské univerzity v Opavě

Prosím, přihlaste se zde.