Zahraničí

Z březnové Hlásky…

V březnovém vydání opavského měsíčníku Hláska se dočtete o naší škole a aktivitách s ní souvisejících vícekrát.

  • Čeká nás v rámci projektu Moderní výzvy lidstva další velmi zajímavé setkání, tentokrát s českým novinářem a publicistou Erikem Taberym, nositelem řady cen. Téma přednášky bude velmi aktuální: Svoboda slova v éře dezinformací a role médií. Více se dočtete zde.
  • O tom, že Mendelův dub u kostela sv. Janů bude mít nového souseda, se dočtete zde.
  • A že už slavíme neuvěřitelných 20 let spolupráce s německým městem Roth si můžete přečíst ve článku Spolupráce s Rothem slaví kulaté výročí.
  • Za připomínku stojí také článek Stezka povede mezi planetami, který připomíná model Sluneční soustavy, který vznikl na Opavsku v roce 2006. U zrodu myšlenky byl tehdy primátor a bývalý ředitel MGO doc. Jan Mrázek a jeho nástupce na pozici ředitele MGO, pan Petr Pavlíček.

Co je v životě opravdu důležité

Jak jste si možná všimli, na naší škole probíhá projekt Erasmus +, jazykové pobyty pro vyučující. Zároveň usilujeme o to, abychom i studentům nabídli možnost zúčastnit se mobilit v rámci Erasmu +. Pracujeme na akreditaci, která by celý složitý proces získání grantů zjednodušila a zajistila trvání programu do roku 2027. Mezitím jsem se stali spolu s šesti evropskými školami partnery v projektu Erasmus +, Partnerství škol. S Ebru Ozkan, hlavní koordinátorkou z turecké střední školy jsme ladily detaily žádosti a v tom nás všechny šokovala neuvěřitelná zpráva o zemětřesení v Turecku. Snažila jsme se okamžitě zjistit, jak tragédie zasáhla naše turecké partnery. Ráda bych se s vámi podělila o odpověď, která přišla až po dlouhých deseti dnech:

 

Číst celý příspěvek

Mendlácké toulky Itálií aneb I naše cesty vedly do Říma

V podvečer pátku 16. září se naše třída 4.C sešla u bran Mendelova gymnázia. Všichni jsme byli natěšení a připravení na cestu – opravdu dlouhou cestu. Čekala nás totiž celodenní jízda autobusem přes Rakousko do italské Kampánie.

Číst celý příspěvek

Erasmus+ Krátkodobé projekty pro mobilitu zaměstnaců školy


První vlaštovky, tedy Petra Moravcová, Kateřina Kolářová a Petra Zvoníčková, zahájily odletem do teplých krajin maltských první část projektu Erasmus+.

Absolvováním kurzu CLIL (Content Language Integrated Learning) získaly odborné znalosti a také zajímavé podněty a tipy týkající se využití cizích jazyků ve výuce odborných předmětů. Měly možnost proniknout do tajů této inovativní metody, která rozvíjí moderní trend, a to obsahově i jazykově integrované vyučování.

V následujících 18 měsících bude mít dalších 27 vyučujících možnost zdokonalit své jazykové i odborné znalosti na kurzech nejen na Maltě, ale i v Irsku, Něměcku, Rakousku a Španělsku. Věříme, že aplikování metody CLIL přinese rozvoj kognitivních dovedností studentů, přirozené a smysluplné používání jazyka a zatraktivnění výuky

Cesta do Anglie

Naší první zastávkou v Anglii bylo univerzitní městečko Cambridge. Po dlouhé cestě jsme si odpočinuli v lavicích King’s College při poslechu zpěvu světoznámého sboru. V polovině našeho zájezdu do Blighty (přezdívka Anglie) jsme již viděli mnoho krás, které tato země nabízí. Obdivovali jsme nádhernou krajinu, a zároveň se dozvěděli více o spisovatelkách sestrách Bronteových, jejichž dílo bylo touto krajinou inspirováno a kterou výstižně zachytily ve svých knihách. Prošli jsme se malebným městečkem Haworth, kde sestry Bronteovy žily a tvořily, a po jejich stopách I vřesovištích v jeho okolí.

Účastníci zájezdu zdraví z Katalánska

Po dlouhé 25 hodinové cestě autobusem jsme se úspěšně ubytovali v hotelu v měs-tečku Calella v Katalánsku. V pondělí jsme si odpočinuli na pláži, ale další den jsme nelenili a absolvovali první hodiny výuky v místní jazykové škole. Poté jsme se vydali na prohlídku města Girona s židovskou čtvrtí, katedrálou a nejstarším dochovaným gobelínem na světě.
Těšíme se na další zážitky a moc zdravíme.
¡Hasta pronto!