Studenti MGO bodovali v soutěži Zlepši si techniku na VŠB

Dá se vysvětlit fyzikální nebo chemický experiment vtipně? Může být věda a technika zábava? O tom, že je to možné, přesvědčili odbornou porotu na VŠB v Ostravě hned čtyři studenti našeho gymnázia. Rozálie Lahutová zvítězila v kategorii ZŠ v soutěži Zlepši si techniku s chemickým pokusem ve scénce nazvané Drsnej krvák. Daniel Balhar a asistent Tomáš Vlček připravili závod vajíček na nakloněné rovině a zvítězili v kategorii SŠ. Na druhém místě za nimi se umístil Nikola Lubojacký jako Růžový panter a na třetím místě se umístil Daniel Rychlý jako kouzelník. Podpořit naše účastníky jeli studenti dvouletého chemického semináře, kteří získali inspiraci do dalšího ročníku této soutěže. Děkujeme účastníkům za výbornou reprezentaci.

Finále 1. ročníku soutěže Zlepši si techniku se konalo na VŠB dne 7. 5. 2014 a zúčastnilo se několik základních a středních škol Moravskoslezského kraje. Tomuto finále předcházela školní kola soutěže, která proběhla již v průběhu měsíce dubna. Úkolem studentů bylo připravit si čtyřminutové vystoupení, ve kterém vysvětli nějaký fyzikální, chemický nebo biologický experiment. Mělo to být zábavné, vtipné a věcně správné. Mohli si donést pouze běžné rekvizity, které unesou nebo které se jim vejdou do kapes. Rozálie Lahutová z kvarty osmiletého gymnázia v kostýmu indiánky skládala zkoušku statečnosti s pokusem Chemikova krev. Student 1. D třídy Daniel Balhar přivítal všechny v Abu Egi na závodu vajíček na nakloněné rovině. Závodníci Egmilton a Egmeister se utkali na trati dlouhé 1,6 m a závod to byl vskutku napínavý. Nikola Lubojacký z 6. A třídy vyšetřoval vraždu a krevní stopy dokázal peroxidem vodíku a Daniel Rychlý z 5. A třídy byl kouzelník, kterému voda sítem neprotekla a mince plavaly na vodní hladině. Nebyla to magie, byla to fyzika a povrchové napětí vody, které mu pomohlo. Velké poděkování patří vyučujícím fyziky a chemie, které je připravovali. Byla to paní Mgr. Monika Klapková, Mgr. Danuše Černínová, Mgr. Hana Bartošíková a Mgr. Zdeňka Hanzliková. Děkujeme také Zbyňku Piechovi z 5. A, který natočil a sestřihal video ze školního kola této soutěže.