Na Mendelově gymnáziu se snažíme studentům ukázat, že geologie není jen o učebnicích a minerálních tabulkách, ale že jde o živý obor plný zajímavostí, terénních objevů a praktických zkušeností. Proto se v rámci výuky i mimoškolních aktivit pravidelně věnujeme geologickému vzdělávání – a to jak pro studenty, tak pro učitele.
Jedním z pilířů naší činnosti je spolupráce s Masarykovou univerzitou v Brně, kterou pravidelně navštěvujeme. Studenti se zde mohou seznámit s moderním vybavením, nahlédnout do laboratoří a setkat se s odborníky, kteří se geologií zabývají na špičkové úrovni. Tyto exkurze přinášejí cenný pohled na to, jak geologie funguje v praxi i na akademické půdě. Navštívili jsme Geografický ústav Masarykovy univerzity v Brně. Žáci si vyslechli přednášku na téma Indonésie: Země ohně a Bohů od RNDr. Vladimíra Herbera, CSc. Poté následovala prohlídka univerzitní knihovny a části geologických sbírek, která je veřejnosti nepřístupná.
Neméně důležitou součástí naší práce je pořádání soutěží v geologických disciplínách (Geologická olympiáda, Geologické kladívko). Žáci si mohou vyzkoušet své znalosti a dovednosti v určování hornin, minerálů či fosilií, nebo se zúčastnit terénních úkolů, které rozvíjejí jejich schopnost orientovat se v krajině a chápat její geologickou minulost. Tyto soutěže jsou nejen motivací ke studiu, ale často i zábavným a netradičním způsobem, jak poznávat svět pod našima nohama.
Nezapomínáme ani na učitele, bez kterých by to nešlo. Proto pravidelně organizujeme odborná školení a workshopy zaměřené na geologii a její didaktiku. Výměna zkušeností, nové nápady a metodické materiály pomáhají udržet výuku atraktivní a aktuální. Eliška Selveková, Ondřej Škrabal a Adam Wiltsch se účastnili několikaměsíčního školení na MU v Brně.
Učitelé Wiltsch, Škrabal a Koutná prošli pestrým geologickým programem, který organizovala městská koordinátorka EVVO RNDr. Kateřina Durčáková - celým dnem nás odborně provázela Mgr. Lenka Jarošová, Ph.D., vedoucí oddělení přírodních věd Slezského zemského muzea, která svými znalostmi i výkladem přispěla k mimořádně zajímavému zážitku.
Začali jsme v 7:20 hodin na Masarykově střední škole zemědělské, kde jsme si prohlédli geologickou expozici – výborný úvod do terénní části. Poté jsme zamířili do lomu ve Svobodných Heřmanicích, kde jsme se mohli podívat na bývalou těžbu zblízka.
Další zastávkou byla přírodní památka Razovské tufity u obce Razová, kde jsme se seznámili s unikátními zbytky sopečné činnosti. V podobném duchu pokračovala i lokalita u Meziny, kde se nachází zachovalý lávový proud – krásný příklad sopečné aktivity, která se zde odehrála před miliony let.
Jedním z vrcholů dne byla zastávka v Zálužném, kde jsme navštívili Raabovu štolu. Po společném úvodu jsme se rozdělili do dvou skupin a pod odborným vedením jsme si mohli prohlédnout historické hornické dílo zevnitř.
V přírodní rezervaci Hvozdnice, jsme obdivovali meandrující tok řeky a geologické procesy, které formují krajinu dodnes.
Na závěr nás čekala pískovna v Závadě, kde jsme měli domluvenou oficiální prohlídku se společností Kamenolomy ČR - Dr. Reclíka. Díky tomu jsme se dostali na místa, která nejsou běžně přístupná veřejnosti, a dozvěděli jsme se více o těžbě písku a jeho využití. Nasbírali jsme si "hromady vzorků" pro výukové účely.
Geologie je dynamický obor, který propojuje přírodní vědy s každodenním životem. Jsme rádi, že můžeme být jeho součástí a inspirovat další generace k objevování příběhů, které se skrývají v horninách.