Soutěže

Pohár vědy – zahrada 2024

Pohár vědy je mezinárodní soutěž, která přináší žákům všech věkových kategorií možnost řešit a prezentovat skupinové badatelské dovednosti v různých oblastech přírodních věd. Vyžaduje i technické, manuální a ICT dovednosti. V letošním 13. ročníku měla naše škola zastoupení v kategorii 2. stupeň základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Náš tým ve složení: Damien Pavel Lagarde, Oliver Kuliha a Vojtěch Rinka ze třídy 1.A se zapojili do této soutěže již v lednu. Během tří kol bylo nutné připravit odpovědi pro jednotlivá korespondenční kola týkající se naší zahrádky. V každém kole jsme našli kreativní, experimentální a praktickou část.

Číst celý příspěvek

Z finále chemquestu si i letos přivážíme první místo

V přírodních vědách se nám daří nejen na poli chemických a biologických olympiád. V dubnu se uskutečnilo finále soutěže Chemquest, kterou pořádá VŠCHT Praha. O postup do finále letos bojovalo 5 týmů z MGO. Do finálového kola se podařilo probojovat opět 2 týmům z MGO (což je maximální možný počet postupujících za školu) a to týmu „játra“ – Bára Strojná, Helena Kupčíková a Karolína Zemanová a týmu „čočka“ – Nikol Machelová, kterou pro nemoc na finále zastoupil Michal Kramář, Terezie Bachová a Eva Holíková.

Číst celý příspěvek

Proběhl 60. ročník Chemické olympiády

V letošním školním roce jsme se opět zúčastnili všech kategorií Chemické olympiády a na krajské úrovni jsme dosáhli velmi pěkných výsledků. Tematicky jsou kategorie velmi různorodé a žáci musí absolvovat domácí část, praktickou část v chemické laboratoři a test školního kola. V kategorii A ve školním kole se na 2. místě umístila Tereza Przecková (8. A) a na 1. místě Albert Vlček (8. A), oběma si podařil postup do krajského kola. V krajském kole se na čtvrtém místě umístil Albert Vlček a na sedmém místě Tereza Przecková. Je to velký úspěch vzhledem k náročnosti Chemické olympiády kat. A.

Číst celý příspěvek

Z finále soutěže Zlepši si techniku jsme si dovezli několik ocenění

V pátek 26. 4. 2024 jsme se již tradičně zúčastnili finále soutěže Zlepši si techniku na VŠB v Ostravě. Naši mladí popularizátoři přírodních věd nezklamali. V kategorii týmů SŠ zvítězil tým ve složení: Hynek Čuška, Petr Mikulík, Václav Čech a Matěj Zygula s vystoupením Kyselé žížalky o následcích překyselení žaludeční šťáv a řešení těchto zdravotních problémů.

V kategorii jednotlivců ZŠ se na 2. místě umístila Anna Marie Dorociaková z 2. A třídy s vystoupením Optické klamy. Ve stejné kategorii se na 3. místě umístil David Slaný z 4. A třídy s experimentem Plovoucí led, kde objasňoval význam a charakter vodíkových můstků.

Číst celý příspěvek

Slavíme vítězství v chemické olympiádě

Obrovského úspěchu se podařilo dosáhnout Davidovi Slanému (4. A), když zvítězil v krajském kole chemické olympiády kategorie D a navázal tak na krásné čtvrté místo Barči Nociarové (4. A) z loňského roku.

Krajské kolo soutěže se konalo v pondělí 25. 3. 2024 na Matičním gymnáziu v Ostravě. Kromě Davida nás reprezentovaly také Barča Nociarová, Nina Chodurová a Hanka Matušincová (vše 4. A), které také v konkurenci žáků 9. tříd a víceletých gymnázií celého MSK dosáhly skvělých výsledků (Barča – 5. místo, Nina – 9. místo). Gratulujeme a děkujeme všem za vzornou reprezentaci školy!

Proběhlo školní kolo soutěže Zlepši si techniku

 

Někdy stačí přidat vodu a rozpohybujete malé autíčko. Pokud sníte tři kilogramy gumových Kyselých žížalek, tak si určitě překyselíte žaludek a budete mít zdravotní problémy. Proč plave led na vodě a jak mohou vypadat optické klamy? Toto byla témata, která objasňovali naši studenti, kteří se nebojí prezentovat své nápady a představovat chemické a fyzikální experimenty.

Ve čtvrtek 21. března proběhlo na našem gymnáziu školní kolo soutěže Zlepši si techniku. Účastníků nebylo mnoho, ale vystoupení byla velmi zajímavá.

Číst celý příspěvek