Soutěže

Úspěchy na vědeckém poli

O tom, že naši studenti jsou šikovní víme a jejich nadání rádi podporujeme. Příkladem je 2. místo v celostátním kole Turnaje mladých fyziků (TMF). V posledním, v 17. čísle Regionu Opavsko se však zjistíte, že se ani po absolvování gymnázia neztrácí a dosahují úžasných výsledků. Příkladem je obrovský úspěch našeho absolventa Libora Šmejkala, který se spolu s prof. Tomášem Jungwirtem (fyzikální ústav AV) podílel na výzkum magnetických vlastností látek. Výsledkem je objev altermagnetu. O tomto objevu mluví v současnosti celý svět.

Mluvíme-li o Turnaji mladých fyziků, připomeňme, právě Libor Šmejkal nás v době studia na gymnáziu dvakrát reprezentoval velmi úspěšně v TMF – náš tým tehdy postoupil vždy do světového finále – které se konalo v Jižní Koreji a následně Chorvatsku. TMF je výborným startem pro budoucí vědce a jsme rádi, že MSK finančně podporuje tuto soutěž.

Z finále soutěže Zlepši si techniku jsme si dovezli několik ocenění

V pátek 26. 4. 2024 jsme se již tradičně zúčastnili finále soutěže Zlepši si techniku na VŠB v Ostravě. Naši mladí popularizátoři přírodních věd nezklamali. V kategorii týmů SŠ zvítězil tým ve složení: Hynek Čuška, Petr Mikulík, Václav Čech a Matěj Zygula s vystoupením Kyselé žížalky o následcích překyselení žaludeční šťáv a řešení těchto zdravotních problémů.

V kategorii jednotlivců ZŠ se na 2. místě umístila Anna Marie Dorociaková z 2. A třídy s vystoupením Optické klamy. Ve stejné kategorii se na 3. místě umístil David Slaný z 4. A třídy s experimentem Plovoucí led, kde objasňoval význam a charakter vodíkových můstků.

Číst celý příspěvek

Mendlák zanechal stopu na Turnaji mladých fyziků také letos

Máme za sebou ústřední, tedy celostátní kolo Turnaje mladých fyziků. Letos se toto kolo konalo v Praze v prostorách FJFI ČVUT v budově na Trojanově ulici a druhý den pokračovalo na Fyzikálním ústavu AV ČR v sále Adély Kochanovské. Čtyři týmy zde změřily své síly a soutěžily v jednotlivých tzv. fyzbojích, v nichž debatují o svém řešení jedné ze 17 otevřených úloh. A to celé v angličtině. O jejich úspěšnosti rozhoduje porota složená z odborníků, akademických pracovníků působících na poli vědy, nejčastěji fyziky.

Číst celý příspěvek

Proběhlo školní kolo soutěže Zlepši si techniku

 

Někdy stačí přidat vodu a rozpohybujete malé autíčko. Pokud sníte tři kilogramy gumových Kyselých žížalek, tak si určitě překyselíte žaludek a budete mít zdravotní problémy. Proč plave led na vodě a jak mohou vypadat optické klamy? Toto byla témata, která objasňovali naši studenti, kteří se nebojí prezentovat své nápady a představovat chemické a fyzikální experimenty.

Ve čtvrtek 21. března proběhlo na našem gymnáziu školní kolo soutěže Zlepši si techniku. Účastníků nebylo mnoho, ale vystoupení byla velmi zajímavá.

Číst celý příspěvek

Zapojte se do soutěže Zlepši si techniku

Ve čtvrtek 21. března proběhne na MGO školní kolo popularizační soutěže Zlepši si techniku. Budeme vás čekat 6. vyučovací hodinu v CHP. Můžete soutěžit v 2–5 členných týmech nebo jako jednotlivci, a to v kategorii ZŠ i SŠ. Zadání soutěže je jednoduché. Během 4 minut máte objasnit nějaký fyzikální, chemický, biologický nebo matematicky experiment nebo jev s využitím pomůcek, které si donesete s sebou. Můžete mít kostým a zahrát vše v nějaké scénce. Důležité je, aby to, co vysvětlujete, bylo vysvětleno správně a pokud možno zábavnou formou.

Číst celý příspěvek