Čeština

LITERÁRNÍ VÍKEND (NEJEN) V NÁRODNÍ KNIHOVNĚ

Na samém konci dubna jsme se Karolínou Ondřejovou vydaly za doprovodu paní učitelky Marie Kotzurové do Prahy. Pobyly jsme zde celý víkend na Vyšší odborné škole publicistiky.

Číst celý příspěvek

Adéla Klementová vybojovalo stříbro v mezinárodní internetové soutěži Intersteno 2024

Letošního 22. ročníku Mezinárodní internetové soutěže Intersteno v psaní na klávesnici se zúčastnilo 1174 soutěžících. Z toho českých reprezentantů a reprezentantek bylo 260. Soutěžící mohli absolvovat Internetovou soutěž v mateřském jazyce a také vícejazyčnou soutěž až v 17 jazycích vlastního výběru. Ve všech jazycích se píší 10minutové opisy z obrazovky s penalizací 50 úhozů za chybu.V juniorské kategorii (17–20 let) na stříbrnou medaili ve vícejazyčné soutěži dosáhla Adéla Klementová ze 3. B třídy.

Číst celý příspěvek

VÍTĚZSTVÍ – MÁME NEJLEPŠÍ ČEŠTINÁŘKU KRAJE!

V minulých dnech proběhlo v Ostravě krajské kolo olympiády v českém jazyce. Naši školu reprezentovaly dvě dívky – Marie JANOVSKÁ (8. A) a Nikol MLÍCHOVÁ (4. A). Obě dívky bojovaly ze všech sil, myslely, psaly, tvořily – a výsledek se dostavil!

Maruška skončila na krásném šestém místě a její slohová práce bude zveřejněna v každoročním sborníku nejlepších prací.

A Nikol? NIKOL ZVÍTĚZILA!!! V I. kategorii (8. a 9. třídy) nenašla přemožitele – a ani přemožitelku. Také její práce bude ve sborníku otištěna, a navíc postoupila do ústředního kola, které se bude konat v závěru školního roku.

Budeme jí držet palce a o jejím boji Vás budeme opět informovat!

RECITACE JE KRÁSNÁ – A MY JI UMÍME

Ticho. Na jevišti divadla stojí osamocená dívka, reflektory míří přímo na ni. Někdy mluví tiše, někdy zvedne hlas. Všichni ji poslouchají. A potom potlesk.

A přichází další. Jiný příběh, jiná báseň – a stejná odměna. Potlesk v sále.

Tak nějak probíhalo okresní kolo v recitační soutěži Dětská scéna, které se zúčastnily tři naše studentky – Anna SMĚJOVÁ a Markéta MATULOVÁ z 1. A a ve vyšší kategorii Emma CHURAVÁ ze 4. A.

Na závěr už jen jednu větu – Anna i Emma POSTOUPILY DO KRAJSKÉHO KOLA!

Krásné slovo nikdy nezanikne!

Věrni tomuto mottu přednesli své texty jak žáci a žákyně nižšího gymnázia, tak studenti a studentky gymnázia vyššího při školním kole recitační soutěže, které proběhlo na naší škole ve středu 21. února. A kdo postoupil do kola dalšího? V nejnižší kategorii to byly Markéta Matulová a Anna Smějová (obě 1.A), o kategorii výš Emma Churavá (4.A) a mezi středoškoláky Sabina Šindlářová (4.B). Věříme, že pro ty, kteří v soutěži neskončili na čelních příčkách, zůstane interpretace oblíbených textů nadále radostí. A těm, kteří byli v soutěži úspěšní, přejeme hodně štěstí v dalším kole recitační soutěže.

ČEŠTINÁŘI VŠECH ZEMÍ, BOJTE SE!!!

Abychom hned na úvod vysvětlili titulek – není třeba se bát o náš rodný jazyk. Naopak – zájem o něj mezi našimi studenty roste. Alespoň se to dá poznat podle zájmu o olympiádu v jazyce českém, jejíž kola proběhla v minulých dnech. Bát by se ale mohli soupeři našich studentek, které letos úspěšně bodují v této soutěži.

Školního kola se zúčastnilo více než 60 fanynek a fanoušků JČ. Nejlépe si vedly Nikol Mlíchová a Sarah Prokešová v kategorii našich juniorek, obě ze 4. A. „Seniorskou“ kategorii ovládly nestorky této soutěže – Marie Janovská z 8. A a Michaela Moravcová ze 4. B.

A na závěr ještě větší úspěch – v okresním kole naše zástupkyně zabodovaly také!. Do krajského kola tedy postupují Nikol MLÍCHOVÁ (kat. I) a Marie JANOVSKÁ (II. kat). Držíme Vám palce 21. března!!!