Čeština

Adéla Klementová vybojovalo stříbro v mezinárodní internetové soutěži Intersteno 2024

Letošního 22. ročníku Mezinárodní internetové soutěže Intersteno v psaní na klávesnici se zúčastnilo 1174 soutěžících. Z toho českých reprezentantů a reprezentantek bylo 260. Soutěžící mohli absolvovat Internetovou soutěž v mateřském jazyce a také vícejazyčnou soutěž až v 17 jazycích vlastního výběru. Ve všech jazycích se píší 10minutové opisy z obrazovky s penalizací 50 úhozů za chybu.V juniorské kategorii (17–20 let) na stříbrnou medaili ve vícejazyčné soutěži dosáhla Adéla Klementová ze 3. B třídy.

Číst celý příspěvek

RECITACE JE KRÁSNÁ – A MY JI UMÍME

Ticho. Na jevišti divadla stojí osamocená dívka, reflektory míří přímo na ni. Někdy mluví tiše, někdy zvedne hlas. Všichni ji poslouchají. A potom potlesk.

A přichází další. Jiný příběh, jiná báseň – a stejná odměna. Potlesk v sále.

Tak nějak probíhalo okresní kolo v recitační soutěži Dětská scéna, které se zúčastnily tři naše studentky – Anna SMĚJOVÁ a Markéta MATULOVÁ z 1. A a ve vyšší kategorii Emma CHURAVÁ ze 4. A.

Na závěr už jen jednu větu – Anna i Emma POSTOUPILY DO KRAJSKÉHO KOLA!

ČEŠTINÁŘI VŠECH ZEMÍ, BOJTE SE!!!

Abychom hned na úvod vysvětlili titulek – není třeba se bát o náš rodný jazyk. Naopak – zájem o něj mezi našimi studenty roste. Alespoň se to dá poznat podle zájmu o olympiádu v jazyce českém, jejíž kola proběhla v minulých dnech. Bát by se ale mohli soupeři našich studentek, které letos úspěšně bodují v této soutěži.

Školního kola se zúčastnilo více než 60 fanynek a fanoušků JČ. Nejlépe si vedly Nikol Mlíchová a Sarah Prokešová v kategorii našich juniorek, obě ze 4. A. „Seniorskou“ kategorii ovládly nestorky této soutěže – Marie Janovská z 8. A a Michaela Moravcová ze 4. B.

A na závěr ještě větší úspěch – v okresním kole naše zástupkyně zabodovaly také!. Do krajského kola tedy postupují Nikol MLÍCHOVÁ (kat. I) a Marie JANOVSKÁ (II. kat). Držíme Vám palce 21. března!!!

BOA SORTE!!! POSTUPUJEME DO NÁRODNÍHO KOLA!!!

Na konci loňského roku byla uzavřena školní kola České lingvistické olympiády. Zúčastnilo se jí 2311 studentů z celé ČR. Do regionálního kola, které se konalo 29.1. 2024 v Praze a Olomouci, z našich studentů postoupil Patrik Štencel (3.C). Tentokrát soutěžící zápolili s norštinou, akkadštinou, vepštinou, mayskými čísly a kušitským jazykem Iraqw (tanzanský jazyk). (Soutěžní úkoly najdete zde. Pořadí ve školním kole mohou účastníci zjistit tady.)

A jedna skvělá zpráva na závěr – máme velkou radost, že byl Patrik úspěšným řešitelem i v Olomouci a dosáhl hranice 90 bodů, která je nutná pro postup do ústředního (národního) kola. To proběhne 13. 4. v Praze.

Patrikovi blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy!

 

Mgr. Hana Nováková Sonnková

Úspěch našich studentů v celostátní literární soutěži Cena Ivony Březinové

„Známe to asi každý. Máme něco udělat, ale jelikož je zatím dost času, tak to odkládáme – vždyť práce a povinnosti nám přece neutečou. Jindy sami sebe přesvědčujeme, že musíme vše dobře promyslet, než se opravdu pustíme do práce. Hlavně nic neuspěchat, že? Ale!“

Číst celý příspěvek

Soutěžily jsme ve zpracování textů

Dne 29. a 30. března se konal 30. ročník mistrovství České republiky ve zpracování textů v Havlíčkově Brodě. Soutěže se zúčastnilo 46 soutěžících z celé České republiky. Soutěžilo se celkem v pěti různých disciplínách, ale my zúčastnily jsme se pouze tří – záznam mluveného slova, audiotranscription a opis textu.

Číst celý příspěvek