Biologie

Fyzioterapeut na Srí Lance zve na studentský přednáškový den

Kari, tuk tuky, čajové plantáže. Celé léto jsem měl to štěstí strávit jako fyzioterapeut stáží na perle indického oceánu, Srí Lance. Tam, ve městě Galle na jižním pobřeží, řídí jeden altruistický dobrák jménem Janaka několik dobrovolnických projektů, z nichž jeden se soustředí právě na poskytování fyzioterapie pacientům, kteří by jinak potřebnou péči nikdy nedostali. S tím se taky pojil i můj záměr. Učím se od někoho pořád, neustále mi někdo z oboru něco předává, a tedy přišel čas to taky poslat dál.

Číst celý příspěvek

Hrdinou i bez pláště

V pondělí 16. 10. 2023 nás navštívili členové Zdravotnické záchranné službě MSK. V rámci semináře Biologie a medicína se uskutečnila beseda pod taktovkou Tomáše Hermana a Lukáše Mühra. Ačkoliv byla akce primárně určena seminaristům, nechtěli si ji nechat ujít ani členové Mládeže ČČK MGO. Dozvěděli jsme se, co vše musí takový záchranář absolvovat, než se dostane do ostré akce, jaká cesta vede k této práci a jaký je běžný i mimořádný pracovní den. My jsme se samozřejmě zajímali i o „divoké historky“ z terénu. Pánové nezklamali a my si přišli na své.

Moc děkujeme a těšíme se na další společné setkání.

Jak houby ovlivnily světový řád

Před miliony let umožnily houby rostlinám přechod z vody na souš a v obstarávání těžko dostupných živin jim pomáhají dodnes. Houby však stály na pozadí i dalších velkých světových událostí, jako byl například velký irský hladomor, který kromě množství obětí měl na svědomí obrovskou migrační vlnu Irských přistěhovalců do USA. Mikroskopické houby ovlivnili to, jak se dnes pěstuje víno i to, že v USA postupně mizí kaštanovník americký. Mikroskopické houby vytvořili s lidstvem a naší společností partnerství na celý život a některé tajemství tohoto vztahu nám ve své přednášce objasnil pan doktor Miroslav Kolařík z mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Číst celý příspěvek

V hlavní roli hmyz

Dnes k nám zavítal Mgr. Petr Pyszko, Ph.D.Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, aby s našimi studenty besedoval o tématu Hmyz – Hmyz ve vojenství a politice a Hmyz na talíři. Nechyběly ani praktické ukázky hmyzích pokrmů. Kdo se nebál, šel s chutí do toho.

Děkuje za návštěvu a těšíme se na další setkání.

Budeme v české krajině potkávat vlky?

Ve čtvrtek 14.10.2021 jsme na Mendelově gymnáziu měli možnost zhlédnout film O VLCÍCH A LIDECH, jehož režisérem je biolog a filmař Michal Gálik. Na promítání navazovala beseda s autorem filmu, které se zúčastnilo 39 studentů MGO. Pořad proběhl ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací a byl součástí mezinárodního festivalu T-film. Besedu moderovali studenti 7.A, Jan Vilč a Julie Bogdány.

Číst celý příspěvek