Když naše basketbalové družstvo na konci roku 2023 vyhrálo středoškolský basketbalový titul mistrů České republiky, získalo tak právo reprezentovat naši zemi na mistrovství světa středních škol v basketbalu. Toto mistrovství se mělo konat v létě 2024 v Číně v Macau. Zdálo se to jako vzdálený a neuskutečnitelný sen. Ale ten sen se vyplnil. A tak se na přelomu června a července naše školní družstvo opravdu vydalo na ISF WORLD SCHOOL BASKETBALL CHAMPIONSHIP 2024.
Od samého začátku jsme byli až unešení s jakou precizností je soutěž zorganizovaná. Bylo vidět, že pořadatelé z ISF (International School Sport Federation) mají organizaci mistrovství světa perfektně zvládnutou. Také hostitelé v Macau byli dokonale připravení, dobrovolníci z řad vysokoškolských studentů tamní univerzity nám byli ve všem nápomocní a byli rukama i srdcem turnaje. O týmy bylo ve všech ohledech skvěle pečováno, soutěž běžela jako hodinky. Sportovní turnaj takového rozsahu byl pro všechny zúčastněné něčím nezapomenutelným. Zázemí týmů, podmínky k tréninkům, neskutečné množství organizátorů, úžasný zájem diváků, kameramani, fotografové, rozhovory s hráči i trenéry do médií. Velikost celé akce a její propracovanost překvapovala a někdy až ohromovala nejednoho účastníka. Ubytovaní jsme byli na kolejích Univerzity Macao. Rozlehlý kampus této vysoké školy nás očaroval svou krásou i velikostí. Zázemí této univerzity by si přál každý vysokoškolák.
Zahajovací ceremoniál by mohla letošní letní olympiáda závidět. Kulturní vystoupení, která si místní pořadatelé nachystali, byla téměř bezchybná. Obzvlášť ohromující bylo vystoupení skupiny asi 20 dětí ve věku 4 až 5 let, které předvedly propracované vystoupení, při němž driblovaly s basketbalovými míči. Balóny se pohybovaly jako jeden, dětem neutekl jediný míč. Kolik času a píle musely věnovat tréninku, aby to takto skvěle vypadalo? Názorná ukázka pověstné disciplíny a drilu od mala … až z toho mrazilo.
V samotném turnaji jsme se utkali v základní skupině s týmy z Belgie, Francie, Saudské Arábie a Chile. V další fázi turnaje jsme narazili na Hongkong, Ugandu a nakonec opět Chile. Rozmanitost soupeřů z různých koutů světa a ukázka rozdílných herních stylů byla neopakovatelná. Průběh turnaje byl opravdu fyzicky dost náročný a naši hoši nechali na hřišti kus sebe. Bojovali jako lvi, ale zároveň v rámci fair play. Na ty nejlepší soupeře ale naše síly nestačily. Po řadě velmi náročných zápasů jsme obsadili na turnaji 15. místo. Mistrem světa se stal tým Řecka, když ve finále porazil Francii. Dívčí turnaj vyhrála Čína.
Uprostřed turnaje byl odpočinkový den, kdy se pořádal Den národů. Na něm si každá země nachystala stánek s ochutnávkou dobrot typických pro svou zemi. A také v průběhu dne musela každá země na pódiu předvést tanec či vystoupení ze své země. Protože za Českou republiku neodcestovala dívčí reprezentace, zůstali na to naši kluci sami. V krojích zapůjčených z divadla jsme předvedli tanec na motivy slováckého verbuňku. Naše nezaměnitelné kroje byly středem pozornosti po celý den a cukrovinky z našeho českého stánku byly také v neustálém obležení. I tento den se v pozitivním slova smyslu hluboce vryl do našich pamětí.
Během pobytu jsme měli také několik příležitostí prohlédnout si město. Udivovalo nás neskutečné bohatství místních kasin, blýskavých mrakodrapů a turistických atrakcí. Dokonalost a velkolepost, které zářily z těchto rozlehlých center luxusu a bohatství, byly neuvěřitelné. Některé bohaté části se turisty snaží nalákat na monumenty z velkých dálek. Pro nás závan domova, pro místní velká exotika, když si mohou prohlédnout repliky slavných částí Evropy. Viděli jsme Eiffelovu věž, v Macau si totiž postavili repliku vysokou 160 metrů, která slouží jako poutač pro luxusní komplex The Parisian Macao. Jen pár minut pěšky od Paříže jsme se prošli kolem benátských kanálů, které brázdily gondoly s čínskými gondoliéry s turisty na palubě. Ale kanály si v Macau postavili pod střechou, nachází se ve spodním patře komplexu Venetian Macao. Nasvícený strop vymalovaný jako obloha dával zapomenout, že nejste venku. Stačilo vyjít z komplexu Venetian a na dohled přes cestu jsme uviděli kus Londýna v The Londoner Macao, který ohromoval svou životní velikostí.
Ale mnohdy nedaleko od tohoto neskutečného bohatství – stačilo projít několika uličkami – a mohli jsme vidět i chudou stránku města. Velmi skromné podmínky, desetiletí staré fasády, krámky s jídlem pro obyčejné lidi chudých částí města s pochybnou hygienou. Historické centrum města má také evropské kořeny. Do roku 1999 bylo Macao portugalskou kolonií. Proto zde na mnoha místech můžeme vidět evropskou architekturu, která sem láká mnoho asijských turistů. A protože si tato místa místní památkáři také hýčkají, vypadají některá stále jako nová. I naše objektivy jim věnovaly nemalou pozornost.
Větší vzácností pro nás byla kultura čínská. Navštívili jsme i několik zdejších chrámů. Viděli jsme chrám A-ma, pocházející z roku 1488 z dynastie Ming. Nachází se ve skalách blízko pobřeží, a respektuje tak nezkrotnou okolní přírodu. Ve zdejším vlhkém vedru jsme se vydali na asi půlhodinový výstup na vrchol zdejší hory, kde jsme spatřili impozantní chrám, který se tyčí nad městem. A-ma cultural village byla jedna z nejúchvatnějších věcí, kterou jsme mohli na naší cestě vidět. Také výhled na město pod námi byl famózní. Pod tímto vrcholem jsme navštívili místní park, který je zasvěcen pandám velkým, které jsme zde mohli spatřit na vlastní oči.
Naše cesta do Macaa v Číně nebyla zdaleka jen o sportovních utkáních. Zažili jsme mnoho setkání se zajímavými lidmi z různých koutů světa. Celý život budeme vzpomínat na krásy zdejšího města i okolní přírody. Byla to úžasná cesta plná nezapomenutelných zážitků.
Náš tým tvořili Přemek Dubový 2. B, Vojtěch Kašpárek 2. B, Mikuláš Celta 6. A, Lukáš Fajkus 2. B, Matyáš Rožnovský 7. A, Matěj Vícha 1. C, Jan Krzywoň 1. B, Jakub Dostál 1. B, Vojtěch Kraval 2. D, Ondřej Hromada 1. B, Jáchym Henzl 3. D – asistent trenéra, Eduard Myšák 4. C – asistent trenéra, Vojtěch Kadaňka 4. C – asistent trenéra a Ondřej Škrabal a Martin Kuček jako učitelský doprovod
Náš velký dík patří také našim sponzorům, bez kterých bychom cestu uskutečnit nemohli. Děkujeme MŠMT, Moravskoslezský kraj, město Opava, Model Group Česká republika, Tiskárna Grafico s.r.o., Farma Jiří Michalisko