Historie

Dějiny (ne)dávné zvládl jedinečně.

Významný úspěch zaznamenal minulý čtvrtek, 19. ledna, student 7. A Jakub Dehner. V okresním kole olympiády z dějepisu (II. kategorie) se mu díky jeho přehledu a důkladným znalostem v oblasti poválečné historie naší země podařilo obsadit krásné 1. místo! Moc blahopřejeme a věříme, že také v krajském kole se mu bude dařit.
Připomínáme, že v I. kategorii reprezentoval naši školu Tadeáš Foldyna ze 4. A. Také jemu děkujeme za účast.
Simona Krajcarová

Listopadový Den otevřených dveří je za námi

V listopadu se uskutečnil první ze Dnů otevřených dveří. Další možnost bližšího poznání Mendláku bude během našeho projektu Mendlákem na zkoušku. Škola se přihlášeným žákům otevře již brzy a to 7. prosince.

Děkujeme za návštěvu a těšíme se na další společné setkání.

Den státnosti

Ve středu 28. října si připomínáme jednu z nejvýznamnějších postav českých dějin. Toho dne, roku 929, byl zavražděn kníže Václav, Přemyslovec, který sice vládl naší zemi jen několik let, ale během nich ukázal tolik ze svých vladařských schopností, že je dnes jasné, jak dobrým panovníkem mohl být. Jeho státnické kroky navíc vždy směřovaly k velmi zásadnímu cíli: zachování míru, život lidí bez válek. A to je v současné době zcela jasné poselství všem lidem a celému světu.

Jak Mendlák ke svému jménu přišel…

Stalo se tak 24. září 1992, kdy si nejen opavská veřejnost připomínala 170. výročí narození J. G. Mendela. A protože se naše město a také naše škola zapojila do letošních oslav 200letého výročí jeho narození, určitě všichni víte, že JGM byl v letech 1834 – 1840 studentem opavského gymnázia, tehdy ještě německého.

Slavnostní křest proběhl za účasti vedení školy a zástupců města, přijeli také hosté z tehdy partnerského Norimberka. O kulturní program se postaral orchestr Slezského divadla se svými sólisty, nechyběli ani zpěváci z ostravského divadla. A aby toho nebylo málo, současně se jménem J. G. Mendela je na pamětní desce uvedeno ještě jedno – 1. ředitele prvního českého gymnázia v Opavě, Vincence Praska.

Naši studenti se v historii orientují

Od prosince loňského roku probíhala postupně jednotlivá kola dějepisné olympiády pro oba stupně gymnázií, 6. dubna se konalo v Ostravě její krajské kolo. Do něj se díky svým znalostem nejen o středověké šlechtě a vítězstvím v kole okresním probojovala Tereza Šípková z 5. A.

Číst celý příspěvek