Historie

Jak jsme jeli na mamuta do Brna…

Brzičko ráno nám začala naše exkurze do Brna. První ročníky byly rozděleny do dvou skupin – autobusů. Většina z nás stále byla ještě v polospánku a na okna z venku kapaly kapky deště. I když počasí z rána nevypadalo nejlépe, nakonec se zmírnilo a bylo příjemně. V autobuse, i přes chmurné počasí, stále vládla veselá nálada. Do Anthroposu jsme přijeli s mírným zpožděním, což nás nerozhodilo. Všechny zaujal mamut v životní velikosti, a i když jsme tam již někteří z nás byli, i tak nám tento obří tvor vzal dech.

Číst celý příspěvek

Renesance jako na dlani

V úterý 18. 4. proběhlo ve velké tělocvičně vystoupení skupiny Pernštejni, které bylo zaměřeno na Leonarda da Vinci. První část programu bylo edukativní představení o životě mistra Leonarda. Formou zábavného vystoupení jsme se blíže seznámili s jeho osobností, životem a s jeho díly a objevy. V druhé části programu jsme si mohli prohlédnout kopie Leonardových obrazů, jeho návrhy a náčrty a různé modely jeho vynálezů.

Výstava probíhala interaktivní formou, takže jsme si mohli spoustu z da Vinciho vynálezů sami vyzkoušet. Celý program byl jedinečný, velmi zábavný a moc se nám líbil.

Emma Churavá, 3. A

Z březnové Hlásky…

V březnovém vydání opavského měsíčníku Hláska se dočtete o naší škole a aktivitách s ní souvisejících vícekrát.

  • Čeká nás v rámci projektu Moderní výzvy lidstva další velmi zajímavé setkání, tentokrát s českým novinářem a publicistou Erikem Taberym, nositelem řady cen. Téma přednášky bude velmi aktuální: Svoboda slova v éře dezinformací a role médií. Více se dočtete zde.
  • O tom, že Mendelův dub u kostela sv. Janů bude mít nového souseda, se dočtete zde.
  • A že už slavíme neuvěřitelných 20 let spolupráce s německým městem Roth si můžete přečíst ve článku Spolupráce s Rothem slaví kulaté výročí.
  • Za připomínku stojí také článek Stezka povede mezi planetami, který připomíná model Sluneční soustavy, který vznikl na Opavsku v roce 2006. U zrodu myšlenky byl tehdy primátor a bývalý ředitel MGO doc. Jan Mrázek a jeho nástupce na pozici ředitele MGO, pan Petr Pavlíček.

Dějiny (ne)dávné zvládl jedinečně.

Významný úspěch zaznamenal minulý čtvrtek, 19. ledna, student 7. A Jakub Dehner. V okresním kole olympiády z dějepisu (II. kategorie) se mu díky jeho přehledu a důkladným znalostem v oblasti poválečné historie naší země podařilo obsadit krásné 1. místo! Moc blahopřejeme a věříme, že také v krajském kole se mu bude dařit.
Připomínáme, že v I. kategorii reprezentoval naši školu Tadeáš Foldyna ze 4. A. Také jemu děkujeme za účast.
Simona Krajcarová

Listopadový Den otevřených dveří je za námi

V listopadu se uskutečnil první ze Dnů otevřených dveří. Další možnost bližšího poznání Mendláku bude během našeho projektu Mendlákem na zkoušku. Škola se přihlášeným žákům otevře již brzy a to 7. prosince.

Děkujeme za návštěvu a těšíme se na další společné setkání.

Den státnosti

Ve středu 28. října si připomínáme jednu z nejvýznamnějších postav českých dějin. Toho dne, roku 929, byl zavražděn kníže Václav, Přemyslovec, který sice vládl naší zemi jen několik let, ale během nich ukázal tolik ze svých vladařských schopností, že je dnes jasné, jak dobrým panovníkem mohl být. Jeho státnické kroky navíc vždy směřovaly k velmi zásadnímu cíli: zachování míru, život lidí bez válek. A to je v současné době zcela jasné poselství všem lidem a celému světu.