Debatní klub MGO

Začátek školního roku s debatováním

Debatní klub našeho gymnázia má za sebou produktivní začátek školního roku, který byl úspěšnější, než jsme si dovolili doufat.

Nejdříve jsme se v termínu od 24. do 26. září účastnili školení debatérů a rozhodčích, které proběhlo na škole Open Gate v Babicích u Prahy. Po překonání dlouhé cesty na místo jsme se ubytovali a s plným nasazením se vrhli do našich programů.

Číst celý příspěvek

Ukázková debata – nová debatní sezóna

Se začátkem nového školního roku začíná také nová debatní sezóna, kterou jsme jako každoročně odstartovali ukázkovou debatou. Akce se pořádala 15. 9. v chemické posluchárně a jako diváci se zúčastnili žáci 1. ročníků vyššího gymnázia a 5. A. Dostavili se také zájemci z jiných tříd.

Číst celý příspěvek

Celorepubliková dominance mendláckých debatérů

Dámy a pánové, ve dnech 21.– 23. května proběhlo poslední debatní klání tohoto pololetí a jak již bývá zvykem, náš debatní klub opět vyslal nemalou konkurenci ostatním týmům z různých částí ČR.

Tentokrát se debatovala 1 připravená teze,,Filmy a seriály by se neměly točit podle příběhů z knih." a další 3 nepřipravené, z nichž stojí za zmínku například,,Přímá volba prezidenta by měla být zrušena."

A výsledky?

Číst celý příspěvek

Debatní klub MGO na vědomost dává…

a zve vás  na ukázkovou debatu! 
Prezident Zeman nehájí zájmy ČR.“

Akce proběhne 13. května v době
5. a 6. vyučovací hodiny.

Akce je připravena pro všechny prváky, druháky, 4.A, 5.A a 6.A

Akce je povinná.

Ukázka proběhne v Týmu Debatní klub MGO (odkaz pro přihlášení).

Těšíme se na vás.

 

Za Debatní klub MGO – František Urbiš

FINÁLE DEBATNÍ LIGY BYLO VYDAŘENÉ

Ve dnech 16.–18. dubna se konal finálový turnaj debatní ligy, na který se kvalifikovaly celkem 2 naše týmy. Tým Ewoci (Jan Vilč, Renáta Kotůlková, Viktor Hartmann, všichni ze 6.A) prošli kvalifikačními turnaji na průběžném 4. místě a tým ?!?!!? (Regina Knapíková 6.A, Kristýna Bohlová 1.B, Jakub Skopal 2.D) se již ve svém prvním roce debatování kvalifikovali z místa 8.

První 3 debaty proběhly na teze „Zaměstnavatel by měl mít právo propustit zaměstnance bez udání důvodu“, „Firmy by měly zveřejňovat příjmy každého zaměstnance“ a „Veškerá reklama by měla být zakázána“. Do semifinále se dále dostal tým Ewoků. Semifinálová debata byla na tezi „Komentování příspěvků na sociálních sítích by mělo být zakázáno“ a Ewoci v něm dosáhli těsného vítězství.

Díky tomu se dostali do finále. V debatě na tezi „Žáci by měli absolvovat povinnou školní docházku pouze na jednotných nevýběrových základních školách“ ale nakonec podlehli konkurenci.

Stále se ale jednalo o velký úspěch, Ewoci si z letošní debatní ligy odnesli výborné umístění jakožto 2. a kromě toho se na 1. místě umístili v soutěžích debatní pohár, debate cup a debatní superpohár. Tým ?!?!!? se poté v debatním poháru umístil na 2. místě.

Týden před finále se ještě konal mezinárodní turnaj Prague debate spring. Jako tým Coconuts on the snow se ho účastnili Viktor Hartmann a František Urbiš ještě s pomocí z Matičního gymnázia Ostrava. Mezi týmy z celého světa se nakonec umístili na 43. místě z celkových 80 týmů a Viktor Hartmann se stal 3. nejlepším řečníkem Česka.

Všem debatérům, nejen finalistům, bych chtěl nyní poděkovat za skvělou reprezentaci v průběhu celé debatní sezóny. Městu Opava poté děkujeme za poskytnutí finančního příspěvku.

Autor příspěvku – Jan Vilč

POSLEDNÍ TURNAJ DEBATNÍ LIGY BYL ÚSPĚŠNÝ

Vidina cílové rovinky naše debatéry namotivovala a ti se v hojném počtu celkem 4 týmů a 12 debatérů vydali na poslední kvalifikační turnaj do finále české debatní ligy. A neodešli jsme s prázdnou!

Tým Libem maleventum ve složení Vojtěch Martínek (1.C), František Urbiš (6.A) a Vítek Šindelář (3.B) se umístil na výborném 5. místě z celkových 25 týmů. Na společném 8. místě se poté umístily 2 naše týmy. Jednalo se o tým Ewoci ve složení Jan Vilč, Viktor Hartmann a Renáta Kotůlková (všichni ze 6.A) a o tým ?!?!!?, jehož členové byli Regina Knapíková (6.A), Jakub Skopal (2.D) a Kristýna Bohlová (1.B). Naším posledním týmem byl tým Putin on the Ritz. Členy tohoto týmu byli Prokop Válek, Alžběta Kavanová a Zita Maršíková (všichni ze 7.A). Jednalo se sice o jejich první turnaj, ale vedli si skvěle a 2 vyhrané debaty jim zajistily 15. místo.

Velkého úspěchu jsme dosáhli také v umístění řečníků. Jan Vilč obsadil 1. příčku a stal se řečníkem turnaje. na výborných místech se umístili také Viktor Hartmann, který skončil 8. a Renáta Kotůlková, která obsadila místo 9.

Číst celý příspěvek