Proslov paní ředitelky školy k událostem na Ukrajině

Milí studenti, milí kolegové,

jsme svědky strašné dějinné události, Rusko napadlo Ukrajinu a začala válka. Je to válka nespravedlivá, za kterou stojí Putin, diktátor, egomaniak a sociopat, který již dlouho vládne v Rusku a který není schopen řídit efektivně svou zemi a zajistit podmínky vedoucí k její prosperitě a rozvoji, který se snaží umlčet všechny opoziční oponenty a za vlastní selhání obviňuje Západ a okolní státy. Od problémů ve vlastní zemi odvádí pozornost k vizi mocného Ruska s vazalskými státy. Pro Putina lidský život nic neznamená, vtáhl Rusko do války, která může mít dopad na celou Evropu a možná i celý svět.

Napadení Ukrajiny předcházela masivní dezinformační kampaň a hybridní válka, ruská propaganda se snaží ovlivňovat veřejné mínění v ČR, Evropě i Americe a poštvat lidi proti sobě a zejména proti Západu už dlouho. Podobné dezinformační kampaně předcházely i 2. světové válce, kdy hitlerovské propagandě uvěřilo mnoho lidí.

Je dobře, že byly vypnuté proruské lživé a dezinformační weby a že schvalování ruské invaze na Ukrajinu může být považováno za trestný čin.

Odsuzujeme vojenskou invazi na Ukrajinu, vnímáme ji jako obrovskou hrozbu pro celou Evropu, je to ohrožení bezpečnosti okolních zemí a demokratických hodnot.

Válku na Ukrajině nelze ničím ospravedlnit, je potřeba přijmout účinné sankce proti Rusku a důsledně je dodržovat. Dále je nutné pomoci Ukrajině, nejen finančně, ale také poslat zdravotnickou a humanitární pomoc, přijmout ukrajinské občany, především ženy a děti, které přišly o domov, a zajistit jim důstojné podmínky.

Mendelovo gymnázium se v této chvíli rozhodlo pomoci UKRAJINĚ dvěma způsoby:

FINANČNÍ sbírkou připravuje studentský parlament (vyrábí stužky a placky v ukrajinských barvách, výtěžek z prodeje poputuje na pomoc Ukrajině) a

„sbírkou PRO PŘEŽITÍ“ určenou civilistům, která se bude konat na Mendelově gymnáziu od 1. do 3. března od 8 do 17 hodin. Veškeré informace jsou na webu školy.

Prosím studenty i zaměstnance školy, aby podpořili sbírku nebo pomohli s organizací sbírky. Sbírku na škole bude koordinovat Mgr. Jana Prošvicová.

Pojďme vzdát minutou ticha symbolickou podporu ukrajinské odvaze, podporu lidem, kteří přišli o své životy a domovy, lidem, kteří se nevzdali, a projevit solidaritu ukrajinským občanům a také demokraticky smýšlejícím Rusům, kteří s invazí nesouhlasí.

Děkuji za vyjádření solidarity s Ukrajinou. Ukrajino, jsme s Tebou…

Monika Klapková