Učitelé přírodovědných předmětů mají od letoška v Opavě a okolí novou příležitost vzájemně sdílet a inspirovat se v oblasti vlastní výuky, motivace žáků, tvorby pomůcek do svých hodin a vytvářet podporující se a učící se odbornou skupinu. Tuto příležitost poskytují setkávání Létajícího centra Elixíru do škol. V únoru a v dubnu proběhla dvě setkání LC Opava, přičemž hlavními tématy bylo propojení fyziky a biologie při pitvě oka a aprílové setkání přineslo fyziku a chemii – barvy, kriminalistickou chemii a fotoluminiscenci.
Elixír do škol je organizace působící od roku 2013 na celorepublikové úrovni sdružující pedagogy přírodovědných předmětů. Tito učitelé se scházejí a vzájemně se vzdělávají, podporují, motivují a sdílejí. V roce 2023 fungovalo 66 center - 30 regionálních a 17 létajících fyzikálních center (létající = koná nepravidelně), 12 DIGI center a 7 chemických center. Dosah celé této sítě je na 3700 pedagogů z téměř 1000 mateřských, základních a středních škol. Tím má Elixír skrze učitele dopad na 290 000 záků. (Data byla čerpána z Výroční zprávy Elixíru za rok 2023.)
Setkávání v Opavě jsou pro pedagogy zdarma díky financování Místní akční skupiny MAS Opavsko. Pro školní rok 2024/25 jsme naplánovali celkem 6 setkání. První se uskuteční ve čtvrtek 17. října na Mendelově gymnáziu v Opavě. Sejdeme se v 14:30 ve fyzikální laboratoři (vstup hlavním vchodem od muzea, půjdete po šipkách). Témata budou fyzikální a chemická – rozdělíme se na dvě poloviny a zhruba po hodině se prohodíme. Fyzikální část povede Mgr. Adam Šťastný, chemickou část Mgr. Zdeňka Hanzlíková. Budete potřebovat s sebou laboratorní plášť.
LC Opava 17. 10. 2024: Paprsková optika a chemické reakce pod mikroskopem
Fyzikální téma: Paprsková optika
Předvedeme si řadu pokusů s jednoduchými pomůckami demonstrující zákony paprskové optiky a ukážeme si několik efektních ukázek využívající tyto zákony. Účastníci si odnesou nejen inspiraci do svých hodin a několik návodů na realizaci předvedených pokusů, ale také své výrobky. Čeká nás odraz a lom paprsku, kulová i válcová čočka, laserové bludiště, princip fungování odrazky, vady čoček a mnohé další.
Chemické téma: Chemické reakce pod mikroskopem
Mikroskop lze kromě biologie uplatnit rovněž v chemii – např. při kvalitativním důkazu některých látek na základě jejich krystalické stavby. Mikroskop lze využít také při stanovení bodu tání krystalů. V naší laboratorní práci budeme provádět jednoduché důkazy anorganických látek, jejichž výhodnou je velmi malá spotřeba chemikálií, a naopak nevýhodou jsou zvýšené nároky na přesnost práce. Při pozorování lze demonstrovat vznik skutečných krystalů.
Přihlašování na tomto odkazu: https://forms.gle/d5Epj4X3WR94Rweh6 anebo prostřednictvím Informačního systému Elixíru do škol (odkaz přišel účastníkům prvních dvou setkání mailem, s ostatními to pořešíme na setkání v říjnu).
Druhé setkání v tomto školním roce je naplánováno na čtvrtek 14. 11. 2024. (přihlašování: https://forms.gle/L7geggB1wZxEoCib7 nebo v IS Elixíru do škol)