LITERÁRNÍ VÍKEND (NEJEN) V NÁRODNÍ KNIHOVNĚ

Na samém konci dubna jsme se Karolínou Ondřejovou vydaly za doprovodu paní učitelky Marie Kotzurové do Prahy. Pobyly jsme zde celý víkend na Vyšší odborné škole publicistiky.

A co se vlastně dělo? Literární soutěž Ivony Březinové si sezvala výherce z předešlých pěti ročníků na akci Psaní pomáhá aneb Noc v knihovně. I když jsme v Národní knihovně nakonec nepřespali, zážitků jsme měli ažaž. Například v sobotu ráno jsme vydali do ulic Prahy hledat náměty na příběhy. Došli jsme až do Národní knihovny, kde se konala beseda se spisovatelkou Ivonou Březinovou a šéfredaktorem nakladatelství Albatros Petrem Eliášem. Poté se uskutečnil workshop s paní Březinovou na téma Sumatra. Vymýšleli jsme postavy do příběhů týkajících se tohoto ostrova. Až povídky napíšeme (pracujeme teď společně na dálku), měly by vyjít ve společném sborníku. Ještě v sobotu jsme ale stihli i prohlídku Národní knihovny. A to ne ledajakou! Tato se konala pozdě večer, takže jsme měli celou knihovnu jen pro sebe. V neděli jsme pak pracovali ve skupinách s lektorkami tvůrčího psaní.

Celou akci jsme si s Kájou užily a příští setkání v Praze jistě přivítáme s otevřenou náručí.

Anna Marie Dorociaková, 2. A

 

Poté, co jsme vyhrály v pátém ročníku literární soutěže Cena Ivony Březinové, nás její organizátoři pozvali na setkání vítězů ze všech ročníků. Mně osobně se tam původně moc nechtělo, protože jsem úplně nevěděla, co od akce očekávat, ale nakonec jsem se rozhodla jet. A tak jsme se v posledním dubnovém víkendu vydaly do Prahy na společné setkání.

Akce se odehrávala na VOŠP (Vyšší odborná škola publicistiky) a kromě nadšeného organizátora Vladimíra Havelky, zástupce nadačního fondu Gabrielis, nás celý víkend provázel také ředitel VOŠP Petr Uherka a musím podotknout, že oba na nás udělali opravdu skvělý dojem. Celá událost byla zaměřena nejen na psaní příběhů, ale naším úkolem bylo i všímat si různých věcí kolem nás, které by nám mohly být inspirací.

Kromě psaní jsme však zažili i spoustu jiných úžasných věcí. Například jsme se zúčastnili workshopů se spisovatelkou Ivonou Březinovou a šéfredaktorem Albatrosu Petrem Eliášem, nebo jsme navštívili Národní knihovnu. Celou akci završil workshop s lektorkami tvůrčího psaní. Tento workshop byl pro mě opravdu velmi přínosný, protože díky němu jsem se naučila, jak se zlepšit v psaní.

Třebaže jsem se setkání původně trochu obávala, nakonec to byl jeden z nejlepších zážitků v mém životě.

Karolína Ondřejová, 3. A