FYZICI SI V TMF OPĚT VEDLI VÝBORNĚ

Ve dnech 7. – 8. 4. 2022 proběhlo na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze ústřední kolo Turnaje mladých fyziků (TMF), ve kterém naše škola již tradičně měla své zastoupení. Náš tým ve složení Jan Trubka z 3. B (kapitán), Václav Divila z 2. B, Jan Vítek z 6. A a Albert Vlček z 6. A se umístil na 3. místě se ziskem 114,08 bodů.

Na druhý tým z Gymnázia Christiana Dopplera našemu týmu přitom chybělo necelých 5 bodů. Soutěž stejně jako loni vyhrál tým NAFTA (Talnet) sestavený z talentovaných žáků z mnoha škol z celé České republiky. Jedním z členů vítězného týmu byl i žák Mendelova gymnázia Patrik Štencel z 1. C.

Turnaj mladých fyziků je mimořádně náročná soutěž, zadání úloh si je možné prohlédnout zde. Jejich obtížnost mnohonásobně překračuje rámec středoškolské fyziky.

Řešení úloh je časově velmi náročné a neobejde se bez nákupu speciálního vybavení. Za finanční podporu děkujeme sponzorům – společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. a Nadačnímu fondu NABLA.

Ústřední kolo TMF, z něhož vítězný tým postupuje do kola mezinárodního, se celé koná v anglickém jazyce. Náš tým v něm dostal za úkol prezentovat tři úlohy: Bimetallic Oscillator, Boycott Effect a Unsinkable Disk. Kromě toho musel oponovat a recenzovat zpracování dalších úloh prezentovaná konkurenčními týmy, což vyžaduje schopnost pružně a pohotově reagovat na předkládaná řešení, a jen dokresluje náročnost soutěže TMF.

Děkujeme všem členům našeho týmu za obrovský kus odvedené práce a vynikající reprezentaci našeho gymnázia a srdečně blahopřejeme vítězům.