Sbírka ukázala obrovskou solidaritu s Ukrajinou… DĚKUJEME!!!

Ve dnech 1. a 3. března zorganizovalo Mendelovo gymnázium Opava sbírku na pomoc Ukrajině. Sbírku jsme organizovali díky Aničce Hřivňacké a Richardu Křesinovi ve spolupráci s Expediční klubovnou Brno, iniciativou Železnice pomáhá a díky Sebastiánovi Viceníkovi a Českému červenému kříži. Všechny vybrané věci putovaly vlakem přímo na Ukrajinu, část nákladu putovala auty do Užhorodu, tento odvoz zajišťovala MAS Opavsko ve spolupráci se starostou Otic panem Tancíkem, který jel osobně 2× na Ukrajinu.

S organizací sbírky na škole pomáhali naši studenti, koordinaci měla na starost Jana Prošvicová a Barbora Bitomská. Všichni pracovali s největším odhodláním, přebírali, třídili, balili, popisovali a předávali dobrovolníkům, kteří převáželi bedny na vlak na Ukrajinu. Když ve středu večer vznikl na nádraží v Bohumíně problém s nedostatkem dobrovolníků, vyhlásili jsme výzvu, přihlásilo se několik dobrovolníků, nakonec do Bohumína ve 22 hodin odjeli náš učitel Jan Zajíc, student Šimon Vala a absolvent Richard Křesina.

Do této sbírky se zapojily i další školy, zejména ZŠ Edvarda Beneše, ZŠ Vrchní, ZŠ Boženy Němcové, ZŠ Labyrint a mnoho dalších. Město Kravaře vyslyšelo naši výzvu. Na městském úřadě v Kravařích i ve Velkých Hošticích vytvořili sběrné místo, na které mohli své dary nosit dárci z Kravař, Hoštic a okolí, sbírku podpořily i děti z místních základních škol. Dále se zapojili i Hasiči z Kajlovce a celou akci podpořilo i město Hradec nad Moravicí. Na naši výzvu o pomoc s dopravou se přihlásilo přes 20 dobrovolníků, jejichž dodávkami a nákladními auty odjelo přes 700 beden, pytlů a krabic. Veškeré bedny a lepící pásky nám dodal Model obaly Opava jako příspěvek na pomoc Ukrajincům.

Celá sbírka měla obrovskou odezvu v celé Opavě, dveře se doslova netrhly a nasbíraly se věci, které se odvážely čtyřmi vlaky. Lidé přispívaly i finančně, za 3 dny se vybralo téměř 52 000 Kč, z toho 17000 Kč věnovali občané Kajlovce! Studentský parlament ve spolupráci s Adamem Wiltschem vyráběl stužky a placky, výtěžek z jejich prodeje ve výši 3500 Kč šel spolu s 5000 Kč, které věnoval studentský parlament jako dar na účet organizace Člověk v tísni.

Všem, kteří se podíleli jakýmkoliv způsobem na realizaci sbírky a všem dárcům patří veliké ocenění za nezištnou pomoc ukrajinskému národu, který ji právě teď velice potřebuje.

Ukrajino, jsme s Tebou!

Monika Klapková, ředitelka gymnázia