Darujeme krev … již třetím rokem

 

Letošní třetí ročník školní kampaně DARUJEŠ? NE?! MY … ANO! pokračuje. Ve středu 25. 3. 2020 navštíví skupina 20 dobrovolných dárců z řad našich studentů Hematologicko-transfúzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Vzhledem k letošní epidemiologické situaci se celkový počet dárců snížil. Darovat krev a krevní plazmu nyní chodí cca 20 % pravidelných dárců. Transfúzní oddělení Slezské nemocnice zásobuje krví nemocnici v Opavě a v Krnově. Krev a krevní plazmy je proto potřeba. Nejen dnes.

Jsme velmi rádi, že i přes veškeré překážky, které poslední měsíce přinesly, může aktuálně pomoci 20 studentů našeho gymnázia. Většina z nich budou prvodárci, kteří prošli neúprosným „zdravotním“ sítem a našli dostatek odvahy pomáhat v této nelehké době.

Proč „pouze“ 20 studentů? Je nutné zmínit, že řada našich mendláků chodí darovat pravidelně v průběhu celého roku a je potěšující, že i naši absolventi na Opavu nezapomněli a pokud to jde, darují. Tito studenti i absolventi navštívili transfúzní oddělení ještě před všemi epidemiologickými opatřeními. Jelikož je nutné mezi odběry vyčkat určitý čas, věřím, že dojdou a pomohou později. Řada gympláků je, bohužel, omezena i novým nařízením, které se v souvislosti s nákazou coronavirem objevilo.

Je důležité podotknout, že tento hromadný odběr má také svá specifika. Studenti budou chodit po pětičlenných skupinkách dle předem domluveného harmonogramu. Transfúzní oddělení poskytne studentům roušky, návleky a dezinfekci. Bude nutné dodržovat veškerá hygienická doporučení.

Ráda bych ještě dodala, že toto hromadné darování není momentální nápad. Naše škola začala již před třemi lety s kampaní, která se věnuje problematice dárcovství krve a krevní plazmy a se Slezskou nemocnicí, konkrétně s Hematologicko-transfúzním oddělením, má podepsanou smlouvu o vzájemné spolupráci. Dárcovství podporujeme pravidelně a nabádáme k tomu naše přátelé a rodinné příslušníky.

Pokud chcete pomoci, skvěle! Věřte, že přispějete svou vlastní kapkou na dobrou věc. Krev a krevní plazma je neustále potřeba. A registr dárců kostní dřeně také unese další registrované. A nebojte se, Hematologicko-transfúzní oddělení v Opavě má jedny z nejprofesionálnějších a nejempatičtějších lidí, co znám. Budete v dobrých rukou.

 

Barbora Bitomská