Z MGO na Oxford

Mezi našimi absolventy je celá řada velmi úspěšných mladých lidí, kteří pak studují na prestižních univerzitách u nás i v zahraničí. Jsou obdařeni talentem pro nejrůznější obory, jak přírodovědné, tak humanitní. Jeden z nich, Jan Štohanzl, nás navštívil v minulém týdnu, aby se současnými studenty podělil o své zkušenosti z pobytu v Japonsku.

Jan strávil před pár lety celý školní rok na japonské střední škole, po roce se vrátil a dokončil své studium na gymnáziu. V létě opět navštívil Dálný východ, aby získal vyšší certifikát z japonštiny. Tou dobou už věděl, že po letních prázdninách se v Čechách moc neohřeje, 7.10. totiž začíná jeho první semestr na oxfordské fakultě Brasenose College, kde bude studovat lingvistiku a filozofii. Přijetí na tak proslulou univerzitu předcházela spousta práce. Bylo potřeba napsat tzv. Personal statement, což je něco jako životopis a motivační dopis v jednom s přesně danou strukturou. Dále je potřeba, aby někdo z učitelů napsal strukturovaný doporučující dopis o 4 000 znacích. Zajímaví kandidáti jsou pozváni na pohovor a několik z nich se může radovat z přijetí.

Studium v Británii je nákladné, a tak stojí za to zkusit štěstí a ucházet se o nějaké stipendium. Honza nelenil a jeho práce přinesla své ovoce. Z 235 žadatelů o stipendium u Bakala Foundation se stal jedním z pouhých 17 českých studentů, které nadace podpoří.

Jsme vždycky rádi, když se k nám absolventi vracejí a zajímají se o to, co nového se stalo na jejich starém dobrém „gymplu.“ Dvojnásob nás těší, když se absolventi sami hlásí s tím, že se chtějí podělit o své zážitky a zkušenosti a zároveň nabízejí pomoc svým mladším kolegům. Jan Štohanzl je toho zářným příkladem. Už teď se těšíme na další setkání, tentokrát na téma „Můj život v Oxfordu.“

PS: dne 3. 10. 2019 dostalo vedení Mendelova gymnázia email s předmětem gratulace k úspěchu vašeho studenta. Vybíráme z obsahu:

Vážená paní ředitelko,

ráda bych Vám pogratulovala k úspěchu Vašeho bývalého studenta Jana Štohanzla, který získal stipendium od nadace Bakala Foundation na podporu studia na zahraniční univerzitě. … S Janem jsme natočili krátký medailonek o jeho studijních plánech, na který se můžete podívat zde: https://www.facebook.com/watch/?v=632110863981421

Bakala Foundation

https://www.bakalafoundation.org/en/

Kamila Zápecová, Petra Moravcová