Slezské divadlo nám uvilo Kytici

V pátek 3. května naši studenti nižších ročníků osmiletého studia zhlédli divadelní představení Erbenovy Kytice. Přečtěte si recenzi:

Kytice Karla Jaromíra Erbena je celonárodně známé dílo. Z celkového počtu 13 balad soubor Slezského divadla v Opavě ztvárnil pět z nich (Štědrý den, Svatební košile, Zlatý kolovrat, Polednice, Vodník) tak, že se decentně prolínaly a zároveň se první balada objevila v polovině i na konci a nepůsobila chaoticky.

Věc, kterou bych chtěla určitě zmínit, je vizuální provedení. Dřevěné kulisy vytvářely vhodnou a poměrně hororovou atmosféru a pasovaly ke všem ztvárněným scénám, nad čímž smekám, protože jsem jednou měla možnost sledovat vytváření pozadí pro jeden jediný děj a nebylo to pro výtvarníka vůbec jednoduché, natož pět balad a každá v jiném prostředí.

Herecké výkony také potěšily. Soubor SDO znám, mí,,favorité" Hana Vaňková a Michal Stalmach jako obvykle nezklamali, ale ten, kdo mne mile překvapil, byl Daniel Volný, jenž mi byl poslední dobou dosti nesympatický, avšak ve své roli Vojáka a Pacholete ode mne získal body navíc.

Vytkla bych asi jen to, že při scénách, kde účinkoval rachot bouře, nešlo hercům moc dobře rozumět.

Originální texty se sice neobjevily celé, ale uznávám, že Kytice není psána jako divadelní hra, a proto je pochopitelná nutnost zkrácení nebo vyjmutí některých pasáží.

Na závěr mám jen jediné slovo, kterým bych to ráda shrnula. Luxus.

Autorka příspěvku: Julie Bogdány, 4.A