ViBuCh se píše i s měkkým i

ViBuCh, tedy Vzdělávací ikurz pro budoucí chemiky, je korespondenční seminář z chemie, takové soutěžení přes poštu. Organizují ho studenti Masarykovy univerzity, kteří si pro řešitele už osmým rokem připravují úlohy z anorganické, analytické či organické chemii.

Letos jsme mohli společnými silami odrážet útok chemické armády, kdy jsme si připadali jako v pohádce, no posuďte sami:

Za sedmero chemickými továrnami a sedmero řekami odměrného roztoku thiosíranu sodného žil a vládl král Cínomor se svou manželkou Měděnkou… (ViBuCh 2017/2018 úloha C1)

Také jsme pejskovi Žerykovi pomáhali s fluorací chemických sloučenin či jsme si vyzkoušeli práci forenzního detektiva.

A jak to dopadlo? Jan Stoklasa z 2.D se na konci ročníku stal úspěšným řešitelem a obsadil 5. místo.

Ale ViBuCh není vše

Mimo ViBuChu existuje soutěž KSICHT (Korespondenční seminář inspirovaný chemickou tématikou), kterou organizují studenti Univerzity Karlovy, VŠCHT či Univerzity Pardubice pod hlavičkou PřF UK. Tato soutěž probíhá velmi obdobně jako ViBuCh, ale je prestižnější, účastní se jí více studentů a má delší historii. V této chvíli dva řešitelé z naší školy Michaela Haasová z 7.A a Jan Stoklasa z 2.D čekají na zveřejnění výsledkové listiny, která nám prozradí konečné pořadí.

A jaká je odměna?

Každý seminář pořádá v průběhu podzimu a jara dva víkendové výlety. Program tvoří odborné přednášky a chemické hry. Vrcholem každého semináře je závěrečné soustředění. Na tomto soustředění se mimo již zmíněných her a přednášek pilně pracuje v moderních laboratořích, které jsou špičkově vybaveny, a také proběhne odborná exkurze do chemického průmyslu, a to například výrobce elektronových mikroskopů Thermo Fischer Scientific, či výrobce léčiv Zentiva. A úspěšným řešitelům také prominou příjímací zkoušky na chemické obory.

Stále váháte?

Tak se podívejte na webové stránky jednotlivých seminářů nebo se zeptejte zmíněných řešitelů, rádi vám zodpoví vaše dotazy.

 

ViBuCh: http://vibuch.math.muni.cz/

KSICHT: http://ksicht.natur.cuni.cz/o-ksichtu¨

autor příspěvku: Jan Stoklasa, 2. D