TŘI KLAVÍRISTI, DEBATÉR A ATLET: S FYZIKOU DO SINGAPURU POLETÍME RÁDI

V prvním dubnovém týdnu proběhlo v Chebu finále soutěže Turnaj mladých fyziků, do kterého bylo i letos Mendelovo gymnázium aktivně zapojeno. Do dalekého Chebu se vydal tým ve složení Pavel Štěpánek (kapitán, 3. B), David Wittek (3. C), Daniel Rychlý (8. A), Jakub Domes (6. A) a Tomáš Wolf (1. D), dále Jan Stoklasa jako budoucí soutěžící a poradce týmu ve věcech železniční dopravy. Tým Mendelova gymnázia se vypořádal se silnou konkurencí a zvítězil o 10 % bodů.

Soutěž vyžaduje dlouhodobou přípravu, během které studenti hledají řešení otevřených vědeckých problémů. Jednotlivá řešení prezentují před odbornou porotou v anglickém jazyce během tzv. „fyzbojů“ – fyzikálních soubojů – následně svá řešení obhajují při diskusi s oponujícím týmem a odpovídají na otázky týmu recenzujícího. Role jednotlivých týmů se během soutěže střídají. Tímto modelem soutěž usiluje o simulaci skutečné vědecké diskuse.

TMF si klade za cíl vybrat tým středoškoláků, který poté v létě reprezentuje ČR na prestižní vědecké soutěži IYPT (International Young Physicists’ Tournament). Ta se právě letos bude konat v exotickém Singapuru.

A jak přesně může příprava probíhat? Do jisté míry je to samozřejmě velká legrace. Vakuová bazuka je obzvlášť oblíbenou úlohou letošního ročníku. Tým po několika měsících bádání překonal hybnost používaných střelných zbraní a usiluje o supersonickou rychlost! Experimentální práce není ale vůbec procházka růžovou zahradou. „Mysleli jsme, že je možné můj ISIC využít jako příklopku bazuky pro vytváření vakua. ISIC se velmi osvědčil, nicméně s prostřeleným otvorem mi jej nechtějí vzít v Regiojetu. Nebyl to bohužel zrovna jeden z mých geniálních nápadů,“ říká David, člen týmu a majitel průkazu.

K samotnému celostátnímu kolu soutěže: Na fyzikálním kolbišti v Chebu o postup na IYPT soupeřil tým TALNET, Gymnázium Christiana Dopplera, Gymnázium Nad Alejí a Mendelovo gymnázium. Výkony soupeřů byly vesměs opravdu dobré a jsme rádi, že jsme se probojovali na první příčku. Děkujeme rovněž škole za podporu, našim pedagogům za pochopení a samozřejmě panu řediteli, který nám jako vedoucí týmu dodává odvahu a maximálně nám pomůže vždy, když je to potřeba.

Autor příspěvku: Jakub Domes, Pavel Štěpánek & Team