Bretaň na MGO

V půlce června roku 2013 nás navštívila v rámci projektu MS kraje francouzská třída z Bretaně, konkrétně z města Vannes. Do tohoto evropského projektu se zapojily kromě nás i střední školy z Bohumína a Orlové.


Když jsme čekali v Ostravě na příjezd francouzských přátel, byli jsme tak naplněni očekáváním a napětím, že jsme omylem přivítali spoluúčastníky projektu z Orlové. Samozřejmě francouzsky.

Po této mýlce jsme se setkali se skutečnými Francouzi a ubytovali je ve svých rodinách. Také byli velice unavení po skoro 28 hodinové cestě z druhého konce Evropy.

Na každý den týdenního pobytu jsme měli připravený program zahrnující historické památky našeho a blízkého kraje, např. královské město Krakov nebo zámek v Hradci nad Moravicí, kde nás při cestě zpátky do Opavy zastihla průtrž mračen spojená s bouřkou. Jelikož se Bretaň nachází v podnebí, kde jsou bouřky raritou, byl to pro naše promáčené přátelé opravdový zážitek. Dále jsme viděli různé přírodní krásy, např. Naučná stezka Bílá Opava a Karlova studánka včetně Wellness. V den odjezdu proběhlo smutné loučení (hlavně u holek). Poté Francouzi navštívili ještě Prahu.

Rozdílnost kultur byla znát na zvycích v domácnosti, např. při snídani či (ne)přezouvání.

Myslíme si, že toto setkání byla pro nás výborná zkušenost jak po stránce jazyka, tak po stránce poznání jiné kultury a navíc jsme navázali nová přátelství.

Autoři příspěvku: Marek Polášek, Alena Karásková (2.D)